Kõik sihtkohad

TUNEESIA

Hinnad alates: 235€

Üldinfo

Pealinn: Tunis

Rahvaarv: 10,77 mln. (2013)

Riigikeel: Tuneesia ametlik riigikeel on araabia keel. Väga levinud ka prantsuse keel.

Rahaühik: Dinaarid ja millimid

Asukoht. Tuneesia asub Põhja-Aafrikas Alžeeria ja Liibüa vahel. Põhjast ja idast piirab riiki Vahemeri. Teiselt poolt ümbritsevad Tuneesiat Sahara kõrb ja Atlase mäed. Tuneesia mägede keskmine kõrgus on ligikaudu 700 m. Kõrgeim mäetipp on Djebel Chambi (1544 m).

Pindala. 163 610 km².

Religioon. 98% riigi elanikest on islamiusulised araablased (sunniidid). Tuneeslaste endi sõnul on nende riik kõige liberaalsem islamiriik. Suurlinnades võib tõepoolest leida nii tegutsevaid kristlikke kirikuid kui ka sünagooge. Selles riigis elavad erinevate usundite esindajad üksmeeles.

Tuneesia ajavööndid. Tuneesia on Kesk-Euroopa ajavööndis ehk on Eesti ajast tunni võrra maas (GMT/UTC+1).

Ajalugu. Tuneesia on terve oma ajaloo vältel olnud väga tihedalt Euroopaga seotud. XII sajandil eKr maabusid siinsetel rannikualadel foiniiklased, kes tõid Tuneesiasse esimese oliivipuu. Siit levis puu kogu Põhja-Aafrikasse ja Hispaaniasse. IV sajandil eKr oli Tuneesia suure kaubandusimpeeriumi Kartaago keskus, hiljem sai see ala Rooma impeeriumi osaks. VII sajandil vallutasid Tuneesia moslemitest araablased, XIX sajandil aga prantslased. Tuneesia sai iseseisvaks riigiks alles 1956. aastal, mil tollane president Habib Bourguiba rajas üheparteilise riigi, mida ta valitses 31 aastat.

Kliima. Tuneesia põhjaosas ja rannikualadel on lähistroopiline kliima, riigi keskosas ja lõunas aga troopiline kõrbekliima. Kliimat mõjutavad nii Vahemeri kui ka Sahara kõrb. Kõige enam mõjutab Vahemeri Tuneesia põhjaosa. Sügisel ja talvel toovad vastu mägesid põrkuvad põhjatuuled sellesse piirkonda niiskuse, millele vaatamata sajab siin harva – Tuneesia keskmine sademete hulk aastas on 100–1500 mm. Kuumimad kuud on Tuneesias juuli, august ja september, kus keskmine temperatuur on enam kui 30°C. Suvel on siin küll palav, ent kosutavat jahutust pakuvad merelt puhuvad kerged tuuleiilid. Õhk on siin kuiv, seetõttu ei ole kuumus koormav. Ööd on Tuneesias jahedad.

Päevasel ajal Tuneesiasse maandudes võib jääda mulje, nagu oleks see maa pisikestesse oliivipuusaludesse mattunud hiiglaslik aed, kus kaugele silmapiiri taha ulatuvate viinamarjapõõsaste vahel vaid mõned üksikud teerajad looklevad. Selline vaatepilt paneb esmalt jahmuma, kuna kõrbesse tulles ei oska nõnda lopsakat rohelust oodata. Tuneesia ei ole aga üksnes lokkav aed – see on ka paitava päikese, merelt puhuvate õrnade tuuleiilide, valge rannaliiva, eksootiliste maasturisõitude, Sahara kaamelimatkade, vanade saladuslike linnade ja eksootilise araabia turu maa. Seegi loetelu Tuneesias eesootavatest mõnudest ei ole veel lõplik.

Puhkus Põhja-Aafrikas annab teile võimaluse kogeda tõelist aafrikalikku eksootikat ja araabialikku külalislahkust. Tuneesias reisides võite matkata steppides ja mägedes ning vaadata eriskummaliste värvidega soolajärvi ja loomulikult maailma suurimat kõrbe Saharat. Lisaks torkavad siin silma just Põhja-Aafrikale omased kontrastid: aasta luksusauto kõrvu vankri ette rakendatud eesliga, karjapoiste telkide vahel kõrguvad arvutitootjate neoonreklaamid ja satelliittelevisiooni antennid.

Turistid saavad tänapäeva Tuneesias näha Kartaago ajast pärinevaid varemeid. Paljudes kohtades toimuvad praegugi arheoloogilised kaevamised. Territooriumi suuruse tõttu on mõeldamatu kõiki paiku külastada. Kuulsaimat roomlaste arhitektuuripärandit Tuneesias saab näha Dougga linnas ja El Jemi amfiteatris, mis on Rooma Kolosseumi järel maailma suuruselt teine amfiteater ja on üks paremini säilinud omataolisi terves maailmas. 240. aastal eKr ehitatud El Jemi amfiteater mahutas enam kui 40 000 pealtvaatajat. Kuna gladiaatorite võitlused kestsid mitu päeva, oli amfiteatri ümber suur turg. Tänapäeval toimuvad amfiteatris rahvusvahelised sümfooniamuusika festivalid. Räägitakse, et kivi, millest amfiteater on ehitatud, kaitseb skorpionihammustuse vastu. Inimestel on kombeks siit kas või väike kivitükikenegi kaasa võtta, et sellega oma kodu skorpionide eest kaitsta. VII sajandi lõpul vallutasid araablased Tuneesia ning tõid kaasa oma kultuuri ja eluviisid. Kõige selgemini peegeldub nende mõju Kairouani, Sousse’i ja Tunise vanalinnades.

Ekskursioonid

Kahepäevane reis Saharasse

Tutvustav kahepäevane väljasõit, mis pakub võimaluse näha Tuneesia kordumatuid kontraste. Esimesel päeval näete võimsaimat roomaaegset pärandit – Al Džami amfiteatrit, külastate berberi koopalinnakut ning saate nautida Sahara liivadüüne kaamelil ratsutades. Reisi teisel päeval jätab unustamatu mulje koidik päikesejärve Shatt Al Jarid´i ääres, sõit maastikuautodega kauneimatesse mägioaasidesse Shabikasse ja Tamerzasse, samuti Tuneesia kõige püham linn Kairouan.

Тunis – Каrtaago

Külastage Tuneesia pealinna Tunist, mis oli islamimaailma kauneimaid ja rikkamaid linnu. Teil on vaba aeg vanalinna ehk medina külastuseks, kus on palju kõveraid ja labürinditaolisi tänavaid, samuti saate jalutada peatänaval. Näete kuulsaid tuneesia mosaiike Bardo rahvusmuuseumis, külastate legendaarse Kartaago hästisäilinud osa –Antonius Piuse terme. Jalutate Sidi Bou Saidi tänavatel. Mitte asjata ei kutsuta seda kohta Tuneesia Montmartre’iks – linn lausa meelitab kohale kunstnikke, kirjanikke ja armunuid kogu maailmast.

Aafrika õhtu ja loomaaed

Lõbus õhtu Friguia loomaaias, kus saate jalutada ja näha Aafrikas elutsevaid loomi. Aafrika õhtul on teil võimalus tutvuda Lõuna-Aafrika rahvuslike tantsude ja muusikaga, Tuneesia folklooriga ja maitsta kohalikke toite.


Laevasõit

Lõbus väljasõit laeval pooleks päevaks: imeline sõit piraadilaevaga mööda Vahemere rannikut, lisaks piraadiprogramm mängude ja tantsudega.

Dougga

Selle reisi ajal külastate Zaghouani linna, kus on tänaseni säilinud roomlaste ehitatud akvedukt ja veehoidla. Samuti näete roomaaegseid Thuburbo Maius´e varemeid ning peale lõunat külastate kuulsat Dougga linna. Dougga on hästi säilinud antiikne linn, mille esmasteks asutajateks olid berberid. Siinse Kapitooliumi varemetest suisa õhkub iidsust. Saab külastada suurt, kuni 3500 inimest mahutanud Vana-Rooma teatrit. Linnas on säilinud rohkelt iidseid tänavaid, mosaiikide fragmente, vanaaegseid rooma saunu, foiniiklaste mausoleum, pühakoda Jupiteri kummardamiseks ning Rooma keisri Aleksander Severuse auks 205. aastal püstitatud triumfikaar. Dougga on tõeline imede linn – siin on aastasadade voolus säilinud enneolematult palju arhitektuurilisi ja ajaloolisi mälestisi. See antiikparadiis on unustamatu.

Väljasõit ATV-dega

Lõbus väljasõit oliiviistandusse. Instruktorid tutvustavad ATV sõidutehnikat ning saadavad ja lõbustavad teid ning hoolitsevad teie eest kogu reisi jooksul Iseseisvalt võivad ATV-d juhtida isikud alates 16.st eluaastast.

Laseretendus «Al Zahra»

Lavastus Tuneesia ajaloost, milles kasutatakse muljetavaldavaid värvilisi laservalgusefekte. Õhtune etendus toimub uuesti ülesehitatud amfiteatris. Teil avaneb ka võimalus proovidaTtuneesia rahvusroogi ja kohalikku veini.

Мonastir – El Djem

Külastate riigi esimese presidendi Habib Bourguiba kodulinna, siinset vanalinna koos kärarikka idamaise turuga ja imeliselt kaunist presidendi mausoleumi. Samuti külastate El Djem linna (araabia keeles Al Džamm, vana roomlaste Thysdrus), kus näete muljetavaldavat rooma pärandit: maailma suuruselt kolmandat amfiteatrit. Üle 30 tuhande vaataja mahutanud ehitises liikudes võite tõepoolest tunda kunagist gladiaatorite võitluste õhkkonda.

Täpsema teabe korraldatavate ekskursioonide, hindade ja neis sisalduvate teenuste kohta saate reisiesindajalt sihtkohas.

Hea teada!

Hotelli sisse- ja väljaregistreerimine
Hotelli sisseregistreerimise aeg märgib aja, millest arve jooksma hakkab ning mil saate ligipääsu oma tuppa. Sisseregistreerudes saate oma toavõtme ning mõnedes hotellides peate jätma ka valvelauda oma krediitkaardiandmed (potentsiaalseteks lisakulutusteks). Tavaliselt on sisseregistreerimise aeg vahemikus kl. 14-18. Kui jõuate varem kohale ning teie tuba pole veel valmis, võite kohvrid hotelli jätta ning külastada kas basseini või restorani. Väljaregistreerimise aeg märgib hiliseima aja, milleni võite hotellitoas viibida ning võimaldab hotellitöötajatel toa uute külastajate jaoks ära koristada. Tavaliselt on väljaregistreerimise aeg hiljemalt kl. 12 päeval. Vastavalt kokkuleppele hotelliga võite tuppa ka kauemaks jääda, kuid tihti tuleb selle eest juurde maksta.
Hotellide eripärad. Hotellide klassifikatsioon on siin Euroopa omast veidi erinev – hotellid on Euroopaga võrreldes pisut madalamast kategooriast. Tuneesia hotelle pole mõtet võrrelda Euroopa, Türgi või Egiptusega. Tihti on need vanemad, vaid osaliselt renoveeritud ehitised. Viimastel aastatel on riigis üha rohkem hakatud investeerima uute hotellide ehitamisse ja vanade remonti. Suurem osa Tuneesia hotellidest paikneb laia liivaranna lähedal. Siin on eriti populaarsed tervisekeskused ja merevee spaad, mis on asuvad kas otse hotellides või nende lähedal. Hotellide territooriumid on rikkalikult haljastatud. On ka hotellikomplekse, kus 2-3 majutusasutust jagavad ühist avarat territooriumi ja erinevaid teenuseid ja meelelahutusvõimalusi. Tuneesia hotellides on harilikult kesksüsteemist juhitav kliimaseade, mis töötab perioodiliselt vastavalt hotelli administratsiooni poolt määratud kellaaegadele. Tavaliselt töötavad kliimaseadmed juunist septembrini.
Nõuandeid. Hotelliteenindajatele jäetakse jootrahaks mõned dinaarid. Ettekandjatele restoranides jäetakse kombe kohaselt 5–10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist). Ohutus. Tuneesia on sõbralik ja turvaline. Olgugi, et võite end tunda riigis turvaliselt, on ka seal viimasel ajal suurenenud tänavakuritegevus. Rahvarohketes kohtades,tuleb oma käe- ja rahakotil, kaameral, ehetel ja muudel väärisasjadel igaks juhuks silm alati hoolsalt peal hoida. Raha, väärtesemed ja dokumendid saate jätta samuti hotelli seifi. Rahvarohketes kohtades hoidke kott kogu aeg endale nähtavas kohas. Sularahaautomaadid. Sularahaautomaate märkate nii linnades, lennujaamades, linnakeskustes ja isegi suuremates hotellides. Tuneesias on kasutusel dinaarid ning 5-, 10-, 20-, 50-, 100- ja 500-millimilised mündid. Raha saab vahetada kõikides pankades ja valuutavahetuspunktides, samuti enamikus hotellidest. Kõige parem on raha vahetada pangas. Paljudes restoranides ja hotellides saab arveid tasuda krediitkaardi või reisitšekiga. Säilitage kindlasti valuuta vahetamist või kättesaamist tõendav kviitung – Tuneesia seaduste järgi ei tohi kohalikku valuutat riigist välja viia, seepärast vahetatakse dinaarid äralennu eel lennujaama valuutavahetuspunktis kviitungi alusel muuks valuutaks.
Pangakontorid on esmaspäevast neljapäevani avatud 8.00–11.00 ja 14.00– 17.00, reedeti suletakse kontorid kell 16.00.
Tervisekindlustus ja esmaabi. Ostke enne reisileminekut kindlasti tervisekindlustus. Tutvuge hoolikalt oma kindlustuspoliisis esitatud tingimustega ning selgitage välja, milline on kindlustushüvitise maksmise kord (nt millised dokumendid tuleb kindlustusseltsile esitada, kui teil tekib probleeme tervisega ning te peate oma raviarved ise tasuma). Kindlustusseltsid nõuavad osutatud raviteenuste kohta harilikult järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja ravimi ostukviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse vastavalt kindlustuspoliisi tingimustele, kui esitate kindlustusseltsile õigeaegselt vajalikud dokumendid. Haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst.
Apteek. Apteegi võite leida puhkusekuurortite- ja linnade keskustest. Lahtioleku aegade kohta küsiga palun reisiesindajalt või hotelli administraatorilt. Elekter. Elektrivõrgu pinge on harilikult 220 V, kuid vanemates hoonetes võib see olla ka 125 V. Transport. Kollased taksod sõidavad linna piires. Ehkki kõik taksod on varustatud taksomeetriga, on kasulik taksojuhiga enne sõitu hinnas kokku leppida. Marsruuttaksod – külgedel musta triibuga valged mikrobussid (luaaž) sõidavad linnas ja linnade vahel kindlaksmääratud marsruudil. See on mugav liiklusvahend. Sõidu hinnas tuleb autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Reis kuurorti piires maksab umbes 1 dinaar. Ärge jätke kasutamata võimalust sõita kohalike tuk-tukidega – see on odav kuurortitransport. Linnadevaheliste bussidega saate sõita riigi igasse nurka. Piletid saab osta bussijuhi käest.
Autorent. Tuneesias renditakse auto välja vähemalt 21aastastele isikutele, kel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba olnud vähemalt aasta. Kohalikke liiklusolusid arvestades ei ole autode rentimine turistidele soovitatav – kogenematud ja tähelepanematud kohalikud autojuhid ning hajameelsed jalakäijad tekitavad sagedasti avariiolukordi.

Tuneesia toit, köök ja joogid

Tuneesia köögile on suurt mõju avaldanud Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania toiduvalmistamise traditsioonid, seetõttu on riigi rahvusköök sarnane peene maitse poolest kuulsale prantsuse köögile. Tuneesia ainus teravamaitseline roog on hariša kaste, mida serveeritakse koos oliiviõliga eraldi nõus ja mis meenutab pisut kaukaasia soolata adžikat. Hariša on punasest piprast, oliiviõlist, petersellist, küüslaugust ja köömnetest valmistatav vürtsikas kaste, kuhu sisse kastetakse leivatükid. Leiba on tuneeslastel tavaks murda ja süüa kätega. Leiba tarvitatakse ohtralt. Tuneeslaste laualt ei puudu kunagi traditsiooniline lavašš ega pikad saiad. Tuneesia elanikud söövad peamiselt lamba-, veise-, kitse-, vasika- ja kanaliha, mõnes kohas saab ka kaameliliha maitsta. Avalike restoranide menüüst te sealiharoogi ei leia, kuna moslemitel on sealiha söömine keelatud. Liha pakutakse enamasti hautatult. Ainuke hakkliharoog tuneeslaste söögilaual on kebab. Tuneesia rahvusköögis kasutatakse ohtralt puu- ja aedvilju. Tuneeslastele on omane roogadesse rohkelt mitmesuguseid maitsetaimi panna. Tuneesias on mereannid ja kala populaarsemad kui lihatoidud, ehkki liha on kalast odavam. Kaladest on odavamad sardiin, skumbria, tuunikala (selle kala nime järgi olevatki Tuneesia omale nime saanud). Tuunikalast valmistatakse väga paljusid erinevaid roogasid. Enamik tuneeslasi armastab väga oma traditsioonilist araabia rooga kuskussi, mida valmistatakse hirsitangust. Kuskuss sobib suurepäraselt hautatud liha kõrvale. Populaarne toit tuneeslaste seas on tšeburek, mille sees on muna või muu täidis. Tuneeslastele maitseb väga omlett liha, juustu ja pipraga, külm raguu ja sütelküpsetatud lambaliha. Piimatoodetest leiate siin üksnes erinevaid juustusid. Supid on Tuneesias prantsuspärased püreesupid. Väga populaarne on siin kõrvitsasupp. Tuneesias valmistatavates maiustustes on palju datleid ja mandleid. Tuneeslaste traditsiooniline jook on roheline tee piparmündi, pähklite ja mandlitega. Palju juuakse ka jahutatud palmimahla, samuti kohvi, millele lisatakse kardemoni. Tuneesia veini valmistatakse riigi põhjaosas, Cap Boni regioonis. Tuneesia kuulsaimad veinid on Chateau Mornag ning Magon. Ainus Tuneesias valmistatav õlu kannab nime Celtia – see õlu ei ole kange, kuid kustutab suurepäraselt janu. Proovida tasuks kohalikke valgeid veine Sidi Saad, Sidi Rais ja Muskat de Kelebija, roosasid veine Gris de Tunisije ning Chateau de Russie. Tuneeslased valmistavad ka datlilikööri ning aniisi- ja datliviina Boukha, mis meenutab maitselt samagonni. Alkohoolseid jooke saab osta üksnes riigipoodides ja enne äralendu lennujaama tollivaba tsooni kauplustes. Alkoholi hinnad on üsnagi kõrged.

Mida osta Tuneesiast

  • Keraamika ja suveniirtaldrikud
  • Lambanahk
  • Kõrberoos – kõrbes moodustunud kristallkogum, mis sarnaneb roosiõiega.
  • Fatima käsi – populaarne talisman, millel arvatakse olevat halba eemal hoidev vägi
  • Käsitöövaip
  • Vürtsid: safran (üks kõige kallim vürts maailmas), charissi (punasest paprikast, petersellist, küüslaugust ja köömnetest valmistatud pasta)
  • Nahast tooted
  • Vesipiip

Meie kinkekaardid

Ideaalne võimalus kinkida oma sõbrale või lähedasele Reisiparadiisi kinkekaart, pakkumaks parimat puhkust.

Loe lähemalt

Ei leidunud sobivat reisi?

Klienditeenindus:

+372 56 62 88 80