Üldinfo

Pealinn: Tunis

Rahvaarv: 10,77 mln. (2013)

Riigikeel: Tuneesia ametlik riigikeel on araabia keel. Väga levinud ka prantsuse keel.

Rahaühik: Dinaarid ja millimid

Asukoht. Tuneesia asub Põhja-Aafrikas Alžeeria ja Liibüa vahel. Põhjast ja idast piirab riiki Vahemeri. Teiselt poolt ümbritsevad Tuneesiat Sahara kõrb ja Atlase mäed. Tuneesia mägede keskmine kõrgus on ligikaudu 700 m. Kõrgeim mäetipp on Djebel Chambi (1544 m).

Pindala. 163 610 km².

Religioon. 98% riigi elanikest on islamiusulised araablased (sunniidid). Tuneeslaste endi sõnul on nende riik kõige liberaalsem islamiriik. Suurlinnades võib tõepoolest leida nii tegutsevaid kristlikke kirikuid kui ka sünagooge. Selles riigis elavad erinevate usundite esindajad üksmeeles.

Tuneesia ajavööndid. Tuneesia on Kesk-Euroopa ajavööndis ehk on Eesti ajast tunni võrra maas (GMT/UTC+1).

Ajalugu. Tuneesia on terve oma ajaloo vältel olnud väga tihedalt Euroopaga seotud. XII sajandil eKr maabusid siinsetel rannikualadel foiniiklased, kes tõid Tuneesiasse esimese oliivipuu. Siit levis puu kogu Põhja-Aafrikasse ja Hispaaniasse. IV sajandil eKr oli Tuneesia suure kaubandusimpeeriumi Kartaago keskus, hiljem sai see ala Rooma impeeriumi osaks. VII sajandil vallutasid Tuneesia moslemitest araablased, XIX sajandil aga prantslased. Tuneesia sai iseseisvaks riigiks alles 1956. aastal, mil tollane president Habib Bourguiba rajas üheparteilise riigi, mida ta valitses 31 aastat.

Kliima. Tuneesia põhjaosas ja rannikualadel on lähistroopiline kliima, riigi keskosas ja lõunas aga troopiline kõrbekliima. Kliimat mõjutavad nii Vahemeri kui ka Sahara kõrb. Kõige enam mõjutab Vahemeri Tuneesia põhjaosa. Sügisel ja talvel toovad vastu mägesid põrkuvad põhjatuuled sellesse piirkonda niiskuse, millele vaatamata sajab siin harva – Tuneesia keskmine sademete hulk aastas on 100–1500 mm. Kuumimad kuud on Tuneesias juuli, august ja september, kus keskmine temperatuur on enam kui 30°C. Suvel on siin küll palav, ent kosutavat jahutust pakuvad merelt puhuvad kerged tuuleiilid. Õhk on siin kuiv, seetõttu ei ole kuumus koormav. Ööd on Tuneesias jahedad.

Päevasel ajal Tuneesiasse maandudes võib jääda mulje, nagu oleks see maa pisikestesse oliivipuusaludesse mattunud hiiglaslik aed, kus kaugele silmapiiri taha ulatuvate viinamarjapõõsaste vahel vaid mõned üksikud teerajad looklevad. Selline vaatepilt paneb esmalt jahmuma, kuna kõrbesse tulles ei oska nõnda lopsakat rohelust oodata. Tuneesia ei ole aga üksnes lokkav aed – see on ka paitava päikese, merelt puhuvate õrnade tuuleiilide, valge rannaliiva, eksootiliste maasturisõitude, Sahara kaamelimatkade, vanade saladuslike linnade ja eksootilise araabia turu maa. Seegi loetelu Tuneesias eesootavatest mõnudest ei ole veel lõplik.

Puhkus Põhja-Aafrikas annab teile võimaluse kogeda tõelist aafrikalikku eksootikat ja araabialikku külalislahkust. Tuneesias reisides võite matkata steppides ja mägedes ning vaadata eriskummaliste värvidega soolajärvi ja loomulikult maailma suurimat kõrbe Saharat. Lisaks torkavad siin silma just Põhja-Aafrikale omased kontrastid: aasta luksusauto kõrvu vankri ette rakendatud eesliga, karjapoiste telkide vahel kõrguvad arvutitootjate neoonreklaamid ja satelliittelevisiooni antennid.

Turistid saavad tänapäeva Tuneesias näha Kartaago ajast pärinevaid varemeid. Paljudes kohtades toimuvad praegugi arheoloogilised kaevamised. Territooriumi suuruse tõttu on mõeldamatu kõiki paiku külastada. Kuulsaimat roomlaste arhitektuuripärandit Tuneesias saab näha Dougga linnas ja El Jemi amfiteatris, mis on Rooma Kolosseumi järel maailma suuruselt teine amfiteater ja on üks paremini säilinud omataolisi terves maailmas. 240. aastal eKr ehitatud El Jemi amfiteater mahutas enam kui 40 000 pealtvaatajat. Kuna gladiaatorite võitlused kestsid mitu päeva, oli amfiteatri ümber suur turg. Tänapäeval toimuvad amfiteatris rahvusvahelised sümfooniamuusika festivalid. Räägitakse, et kivi, millest amfiteater on ehitatud, kaitseb skorpionihammustuse vastu. Inimestel on kombeks siit kas või väike kivitükikenegi kaasa võtta, et sellega oma kodu skorpionide eest kaitsta. VII sajandi lõpul vallutasid araablased Tuneesia ning tõid kaasa oma kultuuri ja eluviisid. Kõige selgemini peegeldub nende mõju Kairouani, Sousse’i ja Tunise vanalinnades.

HAMMAMET

Kaunis liivarandadega lahes peituvat Hammameti võib pidada Tuneesia kuurortide pealinnaks. Tänapäevases Hammameti kuurordis puhkavad inimesed kogu maailmast. Turismihooajal on siin külalisi koguni kümme korda rohkem kui kohalikke elanikke. Veel XX algul oli Hammamet vaikne kaluriküla. Selle paiga kujunemine kuurordiks algas 1910.tel aastatel, kui kuulus Rumeenia aristokraat Georg Sebastian ehitas siia mauri stiilis villa, kuhu kutsus sõpru puhkama. Sellest ajast saati on omale sellesse linna suvemaju ehitanud mitmedki varakad inimesed ja siin puhkamas käinud kuulsused tervest maailmast, näiteks on see näitleja Sophia Loreni lemmikkuurort. Hammameti vanalinnas on palju huvitavaid muistseid hooneid. Kõige vanem säilinud hoone arvatakse pärinevat aastast 904. Linna peamošee on püstitatud 1236. aastal. Hammameti vaatamisväärsuste hulka kuulub kahtlemata ka Georg Sebastiani XX sajandi alguses ehitatud elamu. Küpressiaiaga ümbritsetud hoones toimuvad mitmesugused rahvusvahelised festivalid. Aeda on püstitatud rooma teater, kus suveõhtutel mängitakse vabaõhuetendusi. Hammameti iidse medina müüri ääres leidub hulgaliselt mauri stiilis välikohvikuid, kust avaneb imeline vaade Vahemerele. Õhtuid on võimalus lõbusalt veeta ööklubides

Hotel Iberostar Averroes, Hammamet, Tunisia - Booking.com


JASMINE HAMMAMET

Hammameti lõunaosas asub linna uusim rajoon – Jasmine Hammamet. Linnaosa rannajoon on 4 km pikk. Siin on jahisadam Marina ja 1,5 km pikkune rannaäärne promenaad promenaadiga paralleelselt kulgev avar suplusrand. Jasmine Hammametis asuv tüüpilises tuneesialikus stiilis ehitatud Medina Mediterranea on kuurortlinna tõmbenumber. Seda ümbritsevad traditsiooniliselt paksud kaitsemüürid. Medinas on mitu väga erilise arhitektuuri poolest silma paistvat hotelli, mis pakuvad elamisvõimalusi otse kuurordi südames. Jasmine Hammametis on turg, kus käsitöölised pakuvad oma naha- ja metallikaupu ning keraamikat. Õhtu eel elavneb medina meelelahutuspiirkond, kus on teater, ööklubi, muuseumid ja restoranid. Meelelahutust nii väikestele kui suurtele pakub Carthage Land, kus on nii lõbustuspark (sealhulgas mõned veeatraktsioonid) kui ka restoranid ja suveniiripoed. Marina jahisadam pakub varju 740 jahile, ent lisaks sellele leidub seal uhkeid kortereid, villasid, poekesi, jasmiinilõhna uppuvaid aedu, avaraid haljasalasid, maitsekaid restorane ja baare.

 

SOUSSE

Sousse on Tuneesiasuuruselt kolmas linn. Kartaagost vanema linna, mis esialgu kandis nime Hadrumetum, rajasid IX sajandil eKr foiniiklased. Sousse muutus turismilinnaks 1950–1960-ndatel aastatel, mil arendati esimest korda riigi ajaloos välja turismitsoonid – teatud piirkonnad eraldati üksnes hotellide ja turistidele ettenähtud meelelahutusobjektide ehitamiseks. Sousse pole ainult puhkuspiirkond, siinne 8 m kõrguse ja enam kui 2 km pikkuse müüriga ümbritsetud vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Säilinud on linna peamošee ja VIII sajandil rajatud muslimiklooster. Kaitsemüüri tornidest avaneb suurepärane vaade kogu linnale. Sousse’i medinat on kasutatud mitmete mängufilmide võtteplatsina, võibolla tuntuim neist 1981. aasta Indiana Jones, kus Sousse´i tänavad asendasid Kairot. Vaatamist väärib arheoloogiamuuseum, milles on ainulaadne mosaiigikogu. Siin asub ka kuulus Medusa pead kujutav mosaiik, mis on säilinud roomlaste valitsemise ajast Tuneesias. Sousse’i lähedal asuvad foiniiklaste matmispaiga varemed, roomlaste majad, bütsantsi kindlustusehitised, kristlaste katakombid. Sousse’is on ohtralt välikohvikuid ja restorane, kus saab proovida nii kohalikku Tuneesia kööki kui teiste rahvaste roogi. Paljudes Sousse’i hotellides on mereteraapiakeskused, kus pakutakse laia valikut erinevaid ja taskukohaseid keha turgutavaid ja värskendavaid protseduure. Õhtuti saate jalutada mereäärsel promenaadil, aga alates keskööst sukelduda ööklubide melusse.

Sousse travel | East Coast, Tunisia - Lonely Planet

 

PORT EL KANTAOUI

Port el Kantaoui asub vaid 5 km kaugusel Sousse’ist (see on justkui Sousse’i äärelinn). Kui Sousse’is alustati eelmise sajandi keskpaigas Tuneesia esimeste turismitsoonide rajamist, tekkis Sousse’ist põhjapoole prestiižne Port el Kantaoui. Kahe linna vahel liiguvad pidevalt turistide jaoks eribussid ning Sousse ja Port el Kantaoui moodustavad ühtse kuurortpiirkonna. Port el Kantaoui keskmes asub mainekas jahisadam, kus seisab ankrus suurel hulgal jahte ja purjelaevu. Sealsetes kaldapealse restoranides ja kohvikukestes, kus pakutakse värskeid mereande, on meeldiv õhtut veeta. Sadama väravate vastas saab imetleda valgustatud, muusika taktis mänglevat purskkaevu. Selles kuurordis on hulgaliselt golfiväljakuid, lisaks veepark ja väike loomaaed pisikestele turistidele. Õhtuti on külastajatel võimalus ööklubides meelt lahutada.

Port El Kantaoui - Wikipedia

MONASTIR

Monastir on kuurortlinn, kus saab rannamõnud suurepäraselt linnalõbustustega ühendada. Maalilises lahesopis asetsevad hotellid on merest vaid tänava kaugusel. Linna rannad on kitsad, siin naudivad merd ja päikest mitte ainult turistid, vaid ka kohalikud elanikud. Monastiris võite jalutada ajaloolises vanalinnas medinas, kus tegutseb kärarikas idamaade turg, külastada Tuneesia iseseisvusaja esimese presidendi Habib Bourguiba mausoleumini ja veel mitmeid huvitavaid kohti. Vesipiibu ja rahvamuusika austajaid ootavad õdusad vabaõhukohvikud. Romantilise õhkkonna loovad Monastiri kaide ääres ankrus seisvad jahid, mis on siia saabunud kõikjalt maailmast.

Monastir, places to visit?

SKANE

Skaneks nimetatakse tervet rannikuala, mis ulatub Monastirist 6 km põhja poole. Siin on katkematu hotellideahel. Monastiri kesklinna pääseb hõlpsasti mis tahes hotellist. Järgmine suurem kuurort Sousse asub 8 km kaugusel. Skane piirkonnas ei ole hotellide ümbruses kohvikuid, restorane ega ööklubisid, seetõttu sobib see piirkond rahuliku puhkuse eelistajatele. Meelelahutust otsivad turistid leiavad seda lähimates linnades Monastiris ja Sousse’is. Skane piirkond on tuntud oma ratsakooli ja väga heade golfiväljakute poolest. Kuna Tuneesias on ka talvel soe, on siinsed golfiväljakud avatud aastaringselt.

Vincci Nozha Beach hotel (Enfidha, Tunisia) | NOVATOURS

MAHDIA

Mahdia on Vahemere rannikul Monastirist lõunapool asetsev väike linnake. Kuurort tunneb uhkust oma vanalinna üle, kuhu pääseb läbi XVI sajandist pärinevate Skiff Al Kahla väravate. Linnale on tuntust toonud ka kohalikud mereteraapia keskused. Kuurort rõõmustab puhkajaid laiade valgete liivarandadega ja veespordialade harrastamise võimalustega. Kaasaegsed baarid ja restoranid kutsuvad sisse astuma ja kohalikke roogasid maitsma. Mahdia sobib hästi rahuliku puhkuse eelistajatele.

Bed and Breakfast Houria House Sable D'or, Mahdia, Tunisia ...

NABUL

Nabuli linnake asub Hammametist 10 km kaugusel. See on populaarne kuurort ja traditsioonilise tuneesia keraamika valmistamise keskus. Puhkajaid võluvad siinsed imelised valged liivarannad. Nabulis saab osta autentseid suveniire ning õhtuti veeta aega kohalikes hubastes kohvikutes ja restoranides. Eksootikaarmastajatel tasub külastada kord nädalas korraldatavat kaamelite turgu.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/...

Ekskursioonid

Kahepäevane reis Saharasse

Tutvustav kahepäevane väljasõit, mis pakub võimaluse näha Tuneesia kordumatuid kontraste. Esimesel päeval näete võimsaimat roomaaegset pärandit – Al Džami amfiteatrit, külastate berberi koopalinnakut ning saate nautida Sahara liivadüüne kaamelil ratsutades. Reisi teisel päeval jätab unustamatu mulje koidik päikesejärve Shatt Al Jarid´i ääres, sõit maastikuautodega kauneimatesse mägioaasidesse Shabikasse ja Tamerzasse, samuti Tuneesia kõige püham linn Kairouan.

Тunis – Каrtaago

Külastage Tuneesia pealinna Tunist, mis oli islamimaailma kauneimaid ja rikkamaid linnu. Teil on vaba aeg vanalinna ehk medina külastuseks, kus on palju kõveraid ja labürinditaolisi tänavaid, samuti saate jalutada peatänaval. Näete kuulsaid tuneesia mosaiike Bardo rahvusmuuseumis, külastate legendaarse Kartaago hästisäilinud osa –Antonius Piuse terme. Jalutate Sidi Bou Saidi tänavatel. Mitte asjata ei kutsuta seda kohta Tuneesia Montmartre’iks – linn lausa meelitab kohale kunstnikke, kirjanikke ja armunuid kogu maailmast.

Aafrika õhtu ja loomaaed

Lõbus õhtu Friguia loomaaias, kus saate jalutada ja näha Aafrikas elutsevaid loomi. Aafrika õhtul on teil võimalus tutvuda Lõuna-Aafrika rahvuslike tantsude ja muusikaga, Tuneesia folklooriga ja maitsta kohalikke toite.


Laevasõit

Lõbus väljasõit laeval pooleks päevaks: imeline sõit piraadilaevaga mööda Vahemere rannikut, lisaks piraadiprogramm mängude ja tantsudega.

Dougga

Selle reisi ajal külastate Zaghouani linna, kus on tänaseni säilinud roomlaste ehitatud akvedukt ja veehoidla. Samuti näete roomaaegseid Thuburbo Maius´e varemeid ning peale lõunat külastate kuulsat Dougga linna. Dougga on hästi säilinud antiikne linn, mille esmasteks asutajateks olid berberid. Siinse Kapitooliumi varemetest suisa õhkub iidsust. Saab külastada suurt, kuni 3500 inimest mahutanud Vana-Rooma teatrit. Linnas on säilinud rohkelt iidseid tänavaid, mosaiikide fragmente, vanaaegseid rooma saunu, foiniiklaste mausoleum, pühakoda Jupiteri kummardamiseks ning Rooma keisri Aleksander Severuse auks 205. aastal püstitatud triumfikaar. Dougga on tõeline imede linn – siin on aastasadade voolus säilinud enneolematult palju arhitektuurilisi ja ajaloolisi mälestisi. See antiikparadiis on unustamatu.

Väljasõit ATV-dega

Lõbus väljasõit oliiviistandusse. Instruktorid tutvustavad ATV sõidutehnikat ning saadavad ja lõbustavad teid ning hoolitsevad teie eest kogu reisi jooksul Iseseisvalt võivad ATV-d juhtida isikud alates 16.st eluaastast.

Laseretendus «Al Zahra»

Lavastus Tuneesia ajaloost, milles kasutatakse muljetavaldavaid värvilisi laservalgusefekte. Õhtune etendus toimub uuesti ülesehitatud amfiteatris. Teil avaneb ka võimalus proovidaTtuneesia rahvusroogi ja kohalikku veini.

Мonastir – El Djem

Külastate riigi esimese presidendi Habib Bourguiba kodulinna, siinset vanalinna koos kärarikka idamaise turuga ja imeliselt kaunist presidendi mausoleumi. Samuti külastate El Djem linna (araabia keeles Al Džamm, vana roomlaste Thysdrus), kus näete muljetavaldavat rooma pärandit: maailma suuruselt kolmandat amfiteatrit. Üle 30 tuhande vaataja mahutanud ehitises liikudes võite tõepoolest tunda kunagist gladiaatorite võitluste õhkkonda.

Täpsema teabe korraldatavate ekskursioonide, hindade ja neis sisalduvate teenuste kohta saate reisiesindajalt sihtkohas.

Hea teada!

Hotelli sisse- ja väljaregistreerimine
Hotelli sisseregistreerimise aeg märgib aja, millest arve jooksma hakkab ning mil saate ligipääsu oma tuppa. Sisseregistreerudes saate oma toavõtme ning mõnedes hotellides peate jätma ka valvelauda oma krediitkaardiandmed (potentsiaalseteks lisakulutusteks). Tavaliselt on sisseregistreerimise aeg vahemikus kl. 14-18. Kui jõuate varem kohale ning teie tuba pole veel valmis, võite kohvrid hotelli jätta ning külastada kas basseini või restorani. Väljaregistreerimise aeg märgib hiliseima aja, milleni võite hotellitoas viibida ning võimaldab hotellitöötajatel toa uute külastajate jaoks ära koristada. Tavaliselt on väljaregistreerimise aeg hiljemalt kl. 12 päeval. Vastavalt kokkuleppele hotelliga võite tuppa ka kauemaks jääda, kuid tihti tuleb selle eest juurde maksta.
Hotellide eripärad. Hotellide klassifikatsioon on siin Euroopa omast veidi erinev – hotellid on Euroopaga võrreldes pisut madalamast kategooriast. Tuneesia hotelle pole mõtet võrrelda Euroopa, Türgi või Egiptusega. Tihti on need vanemad, vaid osaliselt renoveeritud ehitised. Viimastel aastatel on riigis üha rohkem hakatud investeerima uute hotellide ehitamisse ja vanade remonti. Suurem osa Tuneesia hotellidest paikneb laia liivaranna lähedal. Siin on eriti populaarsed tervisekeskused ja merevee spaad, mis on asuvad kas otse hotellides või nende lähedal. Hotellide territooriumid on rikkalikult haljastatud. On ka hotellikomplekse, kus 2-3 majutusasutust jagavad ühist avarat territooriumi ja erinevaid teenuseid ja meelelahutusvõimalusi. Tuneesia hotellides on harilikult kesksüsteemist juhitav kliimaseade, mis töötab perioodiliselt vastavalt hotelli administratsiooni poolt määratud kellaaegadele. Tavaliselt töötavad kliimaseadmed juunist septembrini.
Nõuandeid. Hotelliteenindajatele jäetakse jootrahaks mõned dinaarid. Ettekandjatele restoranides jäetakse kombe kohaselt 5–10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist). Ohutus. Tuneesia on sõbralik ja turvaline. Olgugi, et võite end tunda riigis turvaliselt, on ka seal viimasel ajal suurenenud tänavakuritegevus. Rahvarohketes kohtades,tuleb oma käe- ja rahakotil, kaameral, ehetel ja muudel väärisasjadel igaks juhuks silm alati hoolsalt peal hoida. Raha, väärtesemed ja dokumendid saate jätta samuti hotelli seifi. Rahvarohketes kohtades hoidke kott kogu aeg endale nähtavas kohas. Sularahaautomaadid. Sularahaautomaate märkate nii linnades, lennujaamades, linnakeskustes ja isegi suuremates hotellides. Tuneesias on kasutusel dinaarid ning 5-, 10-, 20-, 50-, 100- ja 500-millimilised mündid. Raha saab vahetada kõikides pankades ja valuutavahetuspunktides, samuti enamikus hotellidest. Kõige parem on raha vahetada pangas. Paljudes restoranides ja hotellides saab arveid tasuda krediitkaardi või reisitšekiga. Säilitage kindlasti valuuta vahetamist või kättesaamist tõendav kviitung – Tuneesia seaduste järgi ei tohi kohalikku valuutat riigist välja viia, seepärast vahetatakse dinaarid äralennu eel lennujaama valuutavahetuspunktis kviitungi alusel muuks valuutaks.
Pangakontorid on esmaspäevast neljapäevani avatud 8.00–11.00 ja 14.00– 17.00, reedeti suletakse kontorid kell 16.00.
Tervisekindlustus ja esmaabi. Ostke enne reisileminekut kindlasti tervisekindlustus. Tutvuge hoolikalt oma kindlustuspoliisis esitatud tingimustega ning selgitage välja, milline on kindlustushüvitise maksmise kord (nt millised dokumendid tuleb kindlustusseltsile esitada, kui teil tekib probleeme tervisega ning te peate oma raviarved ise tasuma). Kindlustusseltsid nõuavad osutatud raviteenuste kohta harilikult järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja ravimi ostukviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse vastavalt kindlustuspoliisi tingimustele, kui esitate kindlustusseltsile õigeaegselt vajalikud dokumendid. Haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst.
Apteek. Apteegi võite leida puhkusekuurortite- ja linnade keskustest. Lahtioleku aegade kohta küsiga palun reisiesindajalt või hotelli administraatorilt. Elekter. Elektrivõrgu pinge on harilikult 220 V, kuid vanemates hoonetes võib see olla ka 125 V. Transport. Kollased taksod sõidavad linna piires. Ehkki kõik taksod on varustatud taksomeetriga, on kasulik taksojuhiga enne sõitu hinnas kokku leppida. Marsruuttaksod – külgedel musta triibuga valged mikrobussid (luaaž) sõidavad linnas ja linnade vahel kindlaksmääratud marsruudil. See on mugav liiklusvahend. Sõidu hinnas tuleb autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Reis kuurorti piires maksab umbes 1 dinaar. Ärge jätke kasutamata võimalust sõita kohalike tuk-tukidega – see on odav kuurortitransport. Linnadevaheliste bussidega saate sõita riigi igasse nurka. Piletid saab osta bussijuhi käest.
Autorent. Tuneesias renditakse auto välja vähemalt 21aastastele isikutele, kel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba olnud vähemalt aasta. Kohalikke liiklusolusid arvestades ei ole autode rentimine turistidele soovitatav – kogenematud ja tähelepanematud kohalikud autojuhid ning hajameelsed jalakäijad tekitavad sagedasti avariiolukordi.

Tuneesia toit, köök ja joogid

Tuneesia köögile on suurt mõju avaldanud Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania toiduvalmistamise traditsioonid, seetõttu on riigi rahvusköök sarnane peene maitse poolest kuulsale prantsuse köögile. Tuneesia ainus teravamaitseline roog on hariša kaste, mida serveeritakse koos oliiviõliga eraldi nõus ja mis meenutab pisut kaukaasia soolata adžikat. Hariša on punasest piprast, oliiviõlist, petersellist, küüslaugust ja köömnetest valmistatav vürtsikas kaste, kuhu sisse kastetakse leivatükid. Leiba on tuneeslastel tavaks murda ja süüa kätega. Leiba tarvitatakse ohtralt. Tuneeslaste laualt ei puudu kunagi traditsiooniline lavašš ega pikad saiad. Tuneesia elanikud söövad peamiselt lamba-, veise-, kitse-, vasika- ja kanaliha, mõnes kohas saab ka kaameliliha maitsta. Avalike restoranide menüüst te sealiharoogi ei leia, kuna moslemitel on sealiha söömine keelatud. Liha pakutakse enamasti hautatult. Ainuke hakkliharoog tuneeslaste söögilaual on kebab. Tuneesia rahvusköögis kasutatakse ohtralt puu- ja aedvilju. Tuneeslastele on omane roogadesse rohkelt mitmesuguseid maitsetaimi panna. Tuneesias on mereannid ja kala populaarsemad kui lihatoidud, ehkki liha on kalast odavam. Kaladest on odavamad sardiin, skumbria, tuunikala (selle kala nime järgi olevatki Tuneesia omale nime saanud). Tuunikalast valmistatakse väga paljusid erinevaid roogasid. Enamik tuneeslasi armastab väga oma traditsioonilist araabia rooga kuskussi, mida valmistatakse hirsitangust. Kuskuss sobib suurepäraselt hautatud liha kõrvale. Populaarne toit tuneeslaste seas on tšeburek, mille sees on muna või muu täidis. Tuneeslastele maitseb väga omlett liha, juustu ja pipraga, külm raguu ja sütelküpsetatud lambaliha. Piimatoodetest leiate siin üksnes erinevaid juustusid. Supid on Tuneesias prantsuspärased püreesupid. Väga populaarne on siin kõrvitsasupp. Tuneesias valmistatavates maiustustes on palju datleid ja mandleid. Tuneeslaste traditsiooniline jook on roheline tee piparmündi, pähklite ja mandlitega. Palju juuakse ka jahutatud palmimahla, samuti kohvi, millele lisatakse kardemoni. Tuneesia veini valmistatakse riigi põhjaosas, Cap Boni regioonis. Tuneesia kuulsaimad veinid on Chateau Mornag ning Magon. Ainus Tuneesias valmistatav õlu kannab nime Celtia – see õlu ei ole kange, kuid kustutab suurepäraselt janu. Proovida tasuks kohalikke valgeid veine Sidi Saad, Sidi Rais ja Muskat de Kelebija, roosasid veine Gris de Tunisije ning Chateau de Russie. Tuneeslased valmistavad ka datlilikööri ning aniisi- ja datliviina Boukha, mis meenutab maitselt samagonni. Alkohoolseid jooke saab osta üksnes riigipoodides ja enne äralendu lennujaama tollivaba tsooni kauplustes. Alkoholi hinnad on üsnagi kõrged.

Mida osta Tuneesiast

  • Keraamika ja suveniirtaldrikud
  • Lambanahk
  • Kõrberoos – kõrbes moodustunud kristallkogum, mis sarnaneb roosiõiega.
  • Fatima käsi – populaarne talisman, millel arvatakse olevat halba eemal hoidev vägi
  • Käsitöövaip
  • Vürtsid: safran (üks kõige kallim vürts maailmas), charissi (punasest paprikast, petersellist, küüslaugust ja köömnetest valmistatud pasta)
  • Nahast tooted
  • Vesipiip

 

KÕIK REISITEENUSED

KÕIK REISITEENUSEDÜHEST KOHAST

HINNAGARANTII

HINNAGARANTIIPARIMAD PAKKUMISED

KIIRUS

KIIRUSKIIRED VASTUSED

TEADLIK VALIK

TEADLIK VALIKPROFID ABIKS

USALDUSVÄÄRSUS

USALDUSVÄÄRSUS