Üldinfo

Üldinfo

Rahvaarv: 20 238 000 inimest

 

Pindala: 65 610 km²

 

Pealinn: Sri Jayewardenepura Kotte

 

Üldinfo: Sri Lanka tähendab tõlkes õnnemaad – ja seda igati põhjendatult. Esimesed Indiast Sri Lankale saabunud inimesed olevat kirjeldanud saart kui maist paradiisi. Sri Lanka saart võib liialdamata nimetada maapealseks paradiisiks. Eksootiline lopsakas loodus, kosed, järved, templid, teeistandustega kaetud maalilised mäed, muinasjutulised valged laiad liivarannad ja eresinise läbipaistva veega ookean, elevantide ja leopardide elupaigaks olevad savannid ja lootoseõite alla mattunud tehisjärved jätavad unustamatu mulje igale saare külastajale. Imelist Sri Lanka loodust täiendab inimkäte poolt loodu: mitmekülgseid puhkamis- ja meelelahutusvõimalusi pakkuvad, väga heal tasemel rannahotellid ning lõõgastavad ajurveedakeskused, sajanditevanused templid, erinevate sportimisvõimalustega veespordikeskused ning pealinna Colombo kaasaegsed kõrghooned.

 

Geograafia: Sri Lanka on saareriik India ookeanis, Hindustani poolsaarest lõuna pool.
Ametlik nimi: Sri Lanka Demokraatlik Sotsialistlik Vabariik. Riigi pindala on 65 610 km², maksimaalne kaugus põhjast lõunasse 445 ja läänest itta 225 km. Kolmveerand saarest on kuni 100 m kõrgune madalik, lõunaosa hõlmab astanguline keskmassiiv. Mägede keskmine kõrgus on 1000-2000 m üle merepinna, kuid leidub kõrgemaid mäetippe. Saare kõrgeim mägi on Pidurutalagala 2524 m. Suursugune Adami mägi (2243 m) on aga märgatavalt paremini tuntud.

 

Elanikkond: 74% sinhalid, 12,6 % Sri Lanka tamilid, 5,5% India tamilid.

 

Usk: 69% srilankalasi on budistid, 15% on hinduiste, 8% moslemeid ja 8% kristlasi

 

Riigikeel: Ametlikud riigikeeled on sinhala ja tamil. Suurem osa kohalikke räägib head inglise keelt.

 

Kliima: Saare põhja- ja keskosas valitseb lähistroopiline, lõunaosas subtroopiline mussoonkliima. Mäed kaitsevad Sri Lankat külmade põhjatuulte eest, tänu millele kliima on valdavalt soe. Aasta keskmine temperatuur on madalikul +25°C kuni +30°C. Erandiks on mäestikupiirkond, kus õhutemperatuur võib talvel langeda +10°C. Parim aeg Sri Lanka edelaranniku kuurortides meres ujumas käia on oktoobrist aprillini. Läänemussoonide hooaeg on maist juulini, novembris-detsembris võib vihma sadada. Veetemperatuur on keskmiselt +26°C.

Kasulik teada

Kasulik teada

 

Aeg: Talveajal oktoobri lõpust märtsi lõpuni on Sri Lankal kell 4 tundi Eesti ajast ees. Suveajal on ajavahe +3 tundi.

 

Elekter: Pindge 210 – 240 V.

 

Raha: Sri Lanka ruupia (LKR). 1 ruupia=100 senti. 1 USD= 104 ruupiat. Raha on võimalik vahetada hotelli vastuvõtus ja pankades, soodsam on vahetada pankades; reisitšekkide vahetamine on kasulikum kui sularaha vahetamine. Rahavahetusel küsitakse passi. Pangad on avatud 09:00-15:00, suletud laupäeval ja pühapäeval. Suuremad kauplused aktsepteerivad VISA, Dinersi ja Master Cardi krediitkaarte.

 

Ostud: Tasub osta käsitööd (hõbedast, keraamikast, puust, savist), vääriskive ja kindlasti ka teed. Poed on avatud E-R 09:00-18:00 ja L 09:00-13:00. Poed on tavaliselt suletud pühapäeviti ja samuti täiskuupäevadel (Poya). Nendel Poya päevadel (üks kord kuus) ei müüda avalikes kohtades alkoholi, k.a. hotelli baarides.

 

Vaktsineerimine: Saarel on tasemel arstiabi. Aktsepteeritakse tervisekindlustust. Vaktsineerimine ei ole kohustuslik, vaid A-hepatiidi vastu soovitav. On olemas ka malaaria risk. Soovitav ei ole juua kraanivett, samuti süüa pesemata puuvilju. Pudelivesi ja keedetud vesi on ohutud. Enamikus hotellides on hotellitubades joogivesi termoskannus. Ettevaatust kohalike roogadega, need on väga vürtsikad. Sri Lanka toitudes on suur valik einevaid maitseaineid. Hotelli restoranides pakutakse kohaliku roogade kõrval ka muude rahvuste toite.

 

Toll: Sri Lankale võib deklareerimata kaasa võtta maksimaalselt 200 sigaretti, 50 sigarit või 250 g tubakat ja 1,5 l kanget alkoholi. Deklareerimata on lubatud maalt välja viia 3 kg teed.

 

Turvalisus: Sri Lankale reisija peaks arvestama, et riigis on kõrgendatud julgeolekukontroll ning järgima kõiki valitsuse ja julgeolekujõudude instruktsioone. Sellest lähtuvalt peaks ringi liikudes alati kaasas kandma isikut tõendavat dokumenti.

 

Riietus: Suure õhuniiskuse tõttu tuleks kanda õhukesi riideid. Pühamutesse lühikeste riietega ei lubata. Õlad ja jalad peavad olema kaetud.

 

Õhtune ja öine meelelahutus: Mõnedes hotellides on oma ööklubi. Colombos leidub ka väiksemaid klubisid/baare ning teatreid ja kinosid, mis näitavad inglise keelseid etendusi ja filme.

 

Viisad

Viisad

 

Nii Eesti kodanikud kui punase passiga Vene kodanikud saavad alla 30 päeva pikkuse kohalviibimise korral tasuta viisa piirilt.

 

Halli välismaalase passi omanikul tuleb taotleda viisa Stockholmis asuvast Sri Lanka saatkonnast. Pass peab kehtima 1 aasta peale riiki sisenemist.

 

SRI LANKA SUURSAATKOND STOCKHOLMIS:

Strandvägen 39, Box 24055

10450 Stockholm, Rootsi

tel. (46 8) 663 65 23

faks (46 8) 660 00 89

e-mail: slembassy@chello.se

www.slembassy.se

KÕIK REISITEENUSED

KÕIK REISITEENUSEDÜHEST KOHAST

HINNAGARANTII

HINNAGARANTIIPARIMAD PAKKUMISED

KIIRUS

KIIRUSKIIRED VASTUSED

TEADLIK VALIK

TEADLIK VALIKPROFID ABIKS

USALDUSVÄÄRSUS

USALDUSVÄÄRSUS