Kõik sihtkohad

Montenegro

Hinnad alates: 653€

Üldinfo

Üldinfo

Rahvaarv: 619,211 inimest

Pindala: 13 812  km²

Pealinn: Podgoritsa

Riigikord: Parlamentaarne vabariik.sv

Riigikeel: Montenegro 2007. aasta põhiseaduse järgi sai Montenegro esmaseks ametlikuks keeleks montenegro keel, mida senini tunti serbia keele ijekavski variandina. Ametlikeks keelteks on tunnistatud ka serbia, bosnia, albaania ja horvaadi keel.

Usk: Katoliiklus (76,5 %), ka luterlus ja õigeusk.

Kliima: Montenegro lõunaosas, rannikust eemal Podgorica piirkonnas on päevane keskmine temperatuur detsembrist veebruarini 9°C – 12°C, märtsis ja novembris 14°C – 25°C, aprillis ja oktoobris 19°C – 21°C, mais 24°C, juunis ja septembris 27°C – 29°C ning juulis ja augusti 33°C. Juulis ja augustis võib temperatuur ületada ka 42°C. Keskmised öised temperatuurid on detsembrist märtsini 2°C – 5°C, aprillis ja novembris 8°C – 9°C ning juunist septembrini 17°C – 21°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 1600 mm. Sademed jagunevad kuude vahel väga ebaühtlaselt. Oktoobris, novembris ja detsembris sajab kõige enam – igas kuus enam kui 210 mm. Juulis ja augustis sajab kõige vähem, alla 50 mm. 100 mm või enam sajab üheksal kuul aastas, sellest alla jäävad üksnes kolm suvekuud. Kokku sajab aastas keskmiselt enam kui 120 päeval. Kõige enam sajupäevi on novembris ja detsembris. Podgorica piirkonnas on aastas enam kui 2500 päikeselist tundi.

Montenegro rannaalasid on hea külastada mais, juunis ning septembris, juuli-august valitseb turismi tipphooaeg, rahvast on palju ning hinnad on kõrged. Suusahooaeg mägedes kestab detsembrist märtsini.

Köök: Montenegro kööki iseloomustab maitserohelise rohkus. Montenegrolased armastavad väga kalmaari- ja krevetitoite. Aadria merest püütud kala ja krabi peetakse parimaks maailmas. Pagi saarel valmistatud kitsepiimast juust ei jää oma kvaliteedilt alla kõrgeklassililstele prantsuse juustudelegi. Montenegro köök on regiooniti väga erinäoline – rannikualade toiduvalmistamine erineb mägede ja orgude omast sootuks.
Pärast Montenegro iseseisvumist taastatakse riigis vähehaaval kohalikke toiduvalmistamistavasid – igal aastal korraldatakse siin kulinaariafestivale, kus demonstreeritakse vanade traditsiooniliste roogade valmistamist. Tüüpilisi montenegro köögi hõrgutisi saate maitsta gostionojeks või gostionicaks nimetatavates kõrtsides, mis kujutavad endast traditsioonilisi kohalikke roogi pakkuvaid väikeseid restorane. Siinsed slasticamad kutsuvad möödaminejaid mekkima kohvi, värskete puuviljadega jäätist ja mitmesuguse täidisega (isegi kastanitäidisega) pirukaid.
Montenegro saarte ja terve Aadria mere ranniku elanike toidulaual domineerib kala. Siin leidub koguni spetsiaalseid kalarestorane (riblji restoran), mis on eriti populaarsed välisturistide seas. Kuna kala tuuakse siia otse kalalaevadelt ilma seda külmutamata, on see väga kvaliteetne.
Montenegro mägistes piirkondades ja Istra poolsaarel armastatakse väga õhukesteks viiludeks lõigatud kuivatatud sealiha (prsut), tallelihapraadi (janjetina) ja mereande. Üks eripärasemaid hõrgutisi horvaatia köögis on praetud talleliha Cresi saarelt – kuna siinsete karjamaade rohule puistatakse soola, on ka talleliha erilise soolase maitsega. Mägede vahel orgudes peituvates külades pakutakse teile kindlasti teravamaitselist guljašši kartulitega ning erinevaid linnuliharoogasid. Põhja-Montenegro köögile on suurt mõju avaldanud austria ja ungari toiduvalmistamistraditsioonid. Selles regioonis armastatakse süüa praetud kalkuni-, hane- ja pardiliha. Tihtipeale küpsetatakse linnuliha maisitaignas.
Montenegro maiustustest on kõige hõrgumad kohupiima ja hapukoorega rullbiskviit (strukli) ning pähkli- ja moonipirukad.

Viisad

Viisad

Eesti kodanik võib Montenegros viibida kehtiva passi olemasolul ilma viisata kuni 90 päeva ning kehtiva ID-kaardi alusel kuni 30 päeva.

Välismaalase (halli) passi omanikele viisavaba kuni 30 päeva.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
– kehtiv Eesti elamisluba (originaal)
– edasi-tagasi piletite broneering
– piisavad rahalised vahendid (umbes 50 eurot/ päevas inimese kohta)
– hotelli voucher
– tervisekindlustus kogu viisa perioodiks

Vene kodaniku pass, olemas elamisluba Eestis: Viisavaba kuni 30 päeva.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
– kehtiv Eesti elamisluba (originaal)
– edasi-tagasi piletite broneering
– piisavad rahalised vahendid (umbes 50 eurot/ päevas inimese kohta)
– hotelli voucher
– tervisekindlustus kogu viisa perioodiks

Vastav info:
http://www.mip.gov.me/en/index.php/Visas-for-Foreign-Citizens/russian-federation.html

Montenegrosse saabumisel tuleb end registreerida 24 tunni jooksul, hotellis peatumisel teeb seda hotell, vastasel korral tuleb minna politseijaoskonda välismaalaste inspektori (inspector for foreigners) juurde.
Registreerimise kinnitust võidakse küsida riigist väljumisel.

Saatkond
Montenegro Suursaatkond

Aleje Ujazdowskie 41, 00540 Warsaw
Tel: +48 2 2375 9745
E-post: poland@mfa.gov.me

Eesti välisesindused
Aukonsulid
Eesti Vabariigi aukonsul Podgoricas
hr Tomislav Čelebić
Oktoih 2, Donja Gorica
81000 Podgorica
Tel: +382 69 111 411E-post: tomislav@celebic.com
Konsulaarpiirkond: Montenegro

Kasulik teada

Kasulik teada

Elekter: Elektrivõrgu pinge on 220 V.

Raha: Montenegro rahaühik on euro. Paljudes poodides, restoranides ja hotellides saab arveid tasuda krediitkaardi (EuroCard/MasterCard, VISA, Diners) või reisitšekiga. Hoidke alles kõik maksekviitungid – kui finantspolitsei peaks märkama, et te ei võtnud ostu sooritamise järel kviitungit, võidakse teid müüja kaasosalisena maksude eest kõrvale hiilimises süüdistatuna kinni pidada.

Pangad: Pangakontorite tööaeg on esmaspäevast reedeni 8:00–15:00 ja laupäeviti 8:00–12:00.

Kauplused: Kauplused on avatud tööpäeviti 8:00–12:00 ja 17:00–19:00, laupäeviti on poed avatud lõunani.

Jootraha: Müüjatele ja hotelliteenindajatele jäetakse kombe kohaselt 5–10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist).

Riietus: Putukate vältimiseks kandke pikkade käistega rõivaid, pikki pükse ja mütsi. Suplemise tarvis on soovitatav soetada kummist jalanõud, kuna siinses meres on ohtralt merisiilikuid ning suurem osa mererandadest on kaljused ja kivised.

Joogivesi: Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett.

Arstiabi: Ootamatu haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst. Ostke enne reisileminekut tervisekindlustus. Tutvuge hoolikalt oma kindlustuspoliisis esitatud tingimustega ning selgitage välja, milline on kindlustushüvitise maksmise kord (nt millised dokumendid tuleb kindlustusseltsile esitada, kui teil tekib probleeme tervisega ning te peate oma raviarved ise tasuma). Kindlustusseltsid nõuavad osutatud raviteenuste kohta harilikult järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja ravimi ostukviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse, kui esitate kindlustusseltsile õigeaegselt vajalikud dokumendid.

Vaktsineerimine: Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti poole. Lisainfot vaktsineerimise kohta saab Lääne Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskusest aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn. Info tööpäevadel 9:00-17:00 telefonil 6598 591.

Ettevaatusabinõud: Kandke alati peakatet, päikeseprille ning kasutage päikesekaitsekreeme. Vältige (iseäranis esimestel päevadel) viibimist pikka aega päikese käes, kuna oht kuumarabandust saada on suur. Vältige väga külmade jookide tarbimist – suur temperatuurivahe võib põhjustada külmetushaiguseid ja kõhuhädasid. Raha, väärtesemed ja pass on soovitatav hoida hotelli seifis.

Toll: Horvaatiassevõib sisse tuua kuni 1 l kangeid alkohoolseid jooke, 2 l likööri või vahuveini, 2 l lõunasöögi kõrvale joodavat lauaveini, 200 sigaretti või 100 sigarillot või 50 sigarit või 250 g tubakat, 50 g parfüüme, 250 ml odekolonne.

Rannad: Montenegro pikk rannajoon on täis suuremaid ja väiksemaid randu. Põhiliselt on rannad kiviklibused. On ka liivaranda ja kaljuseid randu. Paljude hotellide ja puhkekeskuste juurde on rajatud tehisrandu (betoon). Muutlik ja sopiline rannik pakub suurepäraseid võimalusi snorgeldajatele ja sukeldujatele. Montenegro ei ole erarandu ja ka hotellide juures asuvates randades võib viibida igaüks. Kaljurandadel ja kividel tuleks kindlasti olla tähelepanelik meresiilikute suhtes.

Rahva eripärad: Montenegrolased on väga iseteadlik rahvas. Siinsetel inimestel on säilinud sellised väärtused nagu abivalmidus, enesevalitsus, soov ühiselt probleeme lahendada. Montenegros on tänini elus rahvalikud ja ajaloolised traditsioonid, mis põimuvad tihedalt pereeluga. Sarnaselt venelastele armastavad ka horvaadid palju laulda ja tantsida. Montenegro inimesed on lõbusad ja temperamentsed. Slaavlastele omaselt on montenegrolased avatud, sõbralik ja suhtlemisaldis rahvas.

Meie kinkekaardid

Ideaalne võimalus kinkida oma sõbrale või lähedasele Reisiparadiisi kinkekaart, pakkumaks parimat puhkust.

Loe lähemalt

Ei leidunud sobivat reisi?

Klienditeenindus:

+372 56 62 88 80