ITAALIA

Rahvaarv:
60 200 100 inimest

Pindala:
301 230 km²

Pealinn:
Rooma

Geograafia:
Itaalia asub Lõuna-Euroopas kontssaapakujulisel Apenniini poolsaarel. Põhjas moodustavad loodusliku piiri Alpid. Itaaliale kuuluvad Sitsiilia, Sardiinia ja hulk väiksemaid saari. Põhjas on Itaalial maismaapiir Austria (430 km), Prantsusmaa (488 km), Sloveenia (232 km) ja Šveitsiga (740 km). Rannajoone pikkus on 7600 km. Enklaavina asuvad Itaalia territooriumil iseseisvad San Marino ja Vatikani riigid. Põhja-Itaalias asuv Lido di Jesolo on Aadria mere ääres paiknev kuurort, mis kuulub Veneetsia provintsi halduskeskusesse.

Kliima:
Itaalia kliima on piirkonniti erinev, kuid üldjuhul on suved kuivad ja kuumad ning talved niisked ja tuulised. Kui Lõuna-Itaalias on talvel õhutemperatuur plusskraadides, siis Põhja-Itaalias on keskmine talvine õhutemperatuur 0° C ringis, Alpides isegi -15…-20°C. Suveperioodil on päevad tavaliselt päikesepaistelised ja igati sobilikud rannamõnude nautimiseks. Kõige kuumem ja kuivem kuu on juuli.

Usk:
Roomakatoliku

Keel:
Itaalia keel; kuurortides räägitakse ka inglise, saksa ja prantsuse keeli.

Vaatamisväärsused

Vaatamisväärsused

 

Itaalias asub umbes 60% Euroopas kultuuriväärsusi – peaaegu iga Itaalia linn on omamoodi ajaloomuuseum.
Rooma – üks suurimaid vaatamisväärsusi Itaalias ja ka kogu maailmas. Linna territooriumil asub palju hindamatud vaatamisväärsusi antiikajast – Rooma Foorum, Via Appia, Septimius Severus triumphikaar, Aemilia Basiilika, Curia Julia, Antoniuse ja Faustine Tempel, Vesta Maja, Vesta Tempel, Romuluse Tempel,  Castori´i ja Pollux´i Tempel, Maxentiuse Basiilika, Tituse kaar, Palatium, Domus Augustana, Palazzo dei Flavia, staadion, hipodroom, Colosseum, Circus Maximus (Massimo Chirco). Keskaegsed kultuurimälestised, renessanss- ja barokkkatakombid, varakristlikud ja keskaegsed kirikud, mis on kaunistatud uhkete mosaiikidega, Veneetsia väljak (Piazza Venezia), Navona väljak (Piazza Navona), Pantheon, Hispaania väljak, Kapitooliumi mägi, Trevi purskaev. Loetelu võiks jätkata lõpmatuseni.
Palju on suurepäraseid kunstimuuseume ja kauneid kirikuid, ilma milleta ei ole võimalik ette kujutada Igavest Linna – Borghese Muuseum, Palazzo Massimo alle Terme, Kapitooliumi muuseum, Barberini Palee, Püha Lawrence kirik (Rooma pühak), Santa Maria Maggiore kirik, St John katedraal, San Paolo fuori le Mura katedraal.
Linna territooriumil asub ka Vatikani linnriik – oma hindamatute kultuuriväärtustega ja imelise Peetri kirikuga.

Bari – Apuulia pealinn , esimese muljena linnakesse õhtul sisse sõites oli äratundmine- see on ju nagu väike Pariis. Suur on  rõõm, kui kohalikud Bari elanikud toovad sama võrdluse kaunilt sõnastatuna “kui Pariisis oleks meri, siis oleks Bari justkui väike Pariis).
Euroopa pikim rannapromenaad, mis jookseb kõrvuti iidsete linnamüüridega on eriti õhtusel ajal hingematvalt salapärane ja kas oli siis asi selles, et juuni ei ole veel siseturismi kõrghooaeg – on nii Baris kui kogu Apuulias igal pool nii palju ruumi ja avarust:
Ja need meeletult kaunid rohelised oliivipuude väljad, pikituna kollaste ja punaste värvilaikudega. Kordumatu loodusmaal pidevalt silmapiiril ja avastamist ootavad Apuulia erinäolised kohad – seda lihtsalt peab oma silmaga nägema.

Apuulia (itaalia keeles Puglia) on lõuna Itaalia vahva piirkond, mis jääb Aadria ja Joonia mere vahelisele nn.saapakanna ja kontsa alale. Kelle jaoks on Toscana, Veneetsia ja Rooma ehk juba liiga avastatud ning ka pisut kallivõitu, siis neil soovitame veeta oma puhkus Apuulias mille kõrval romaan “Söö. Palveta. Armasta” kahvatub. Vähemalt söömise osas.
Siinsed iidsed oliiviistandused annavad maailma kõige rohelisema maitsega õli ning niisketel rannaniitudel puhast heina söövad lehmad maailma hõrgumat mozzarellat – juba üksnes nende – õli ja juustu maitse peale tasub Apuuliasse tulla.
Kohalikud veinid on suurepärased ning sobivad sealse toiduga ideaalselt kokku. Kõrgest kvaliteedist räägib seegi, et 26 kohalikku veini kannab DOC kvaliteedi märki. Lisaks mereandidele on kogu Itaalias hinnatud siinsed vinnutatud porchetta ja capocollo singid. Barist on pärit väikesi barankasi meenutavad küpsised – tarallid ning sõrmeotsa suurune orecciente pastasort, mille valmistamine käib tänini käsitsi.
Raske on maailmas avastada kohta, kus kõik on justkui olemas. On suurepärane kliima, on vapustavalt maitsvad söögid, on eraldi aktsioonid lastega peredele, on noortele vahvaid tantsuklubisid, on mitmekülgseid randu igale maitsele – nii pikad liivarannad,  romantilised kaljusopid, on shopping peene Itaalia maitse puudutusega, on KULTUUR ja AJALUGU.

Alberobello – linnake sajandite tagusest ajast, milletaolist kusagil mujal pole enne nähtud. Täna UNESCO kaitse all olev linnake koosneb trullidest – lihtsalt öelduna „valgetest mütsikestega majadest“. Kogu seda ilu ja kooskõla üheskoos nähes peatub aeg ja sa justkui kuuled ise hobusekapjade plaginat…
Inimvõime leidlikkusel ei ole tõesti piire ja seesamane vaatepilt, mis silme ees avaneb kinnitab, et kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Tolleaja kardetud kabjaplagin tähendas otse loomulikult maamaksu sissenõudja küllatulekut. Kuna tolleaegne seadus oli  selline, et maamaksu tuli tasuda majade eest, millel katus peal, siis seega tuli ehitada katus, mida sai kibekiiresti ja lihtsalt eemaldada nind kui oht möödas, taas hõlpsalt taastada.  Vaid ühe kivi eemaldamisega katusekonstruktsioonist, langesid täna toredad suusamütse meenutavad katused sekunditega. Vapustavalt geniaalne, kas pole? Täna on lisaks silmailule trullikestes ka vahvad suveniirikauplused, mis pakuvad ehtsaid itaalia maitseaineid, orreccette jms. itaalia toidu gurmee valikut ja imekaunist käsitööd.

Polignano – mereäärne linnake, kus kaljudele ehitatud majad kihiti rannapanoraami ilmestavad. Sellel linnakesel on pisike vanalinn, mille suurim vaatamisväärsus on poolekslõikav maaliline lahesopp grotiga. Selles linnas soovitame teha mõnusa lõuna- või pärastlõunapausi, jalutada tunnikese enne lähedal asuvatesse liivarandadesse päevitama siirdumist ja süüa ilmselt Itaalia parimat jäätist. Linnatänavad viivad kõik välja mere -,  ei mitte äärde vaid kohale – sest linn asub järsul kaljuastangul ning kõik tänavad lõpevad imeliste vaateplatvormidega.

Martina Franca – Locorotondo – linnake, kuhu võib end jalutama unustada. Tänavad vanalinnas meenutavad labürinti, ekseldes avanevad su ees üha uued ja uued imelised valged sopid lillekastidega pikitud rõdude ja sepiskäsipuudega kaunistatud treppidega. Kõige selle kohal kõrgub orientiirina katedraal, mille järgi lõpuks leiad ikka tee labürindist välja. Eriti nauditav on siinne vanalinn unisel siesta ajal, mil tänavatel ei liigu peaaegu üldse inimesi – ei kohalikke ega tursite. Siis näib otsekui oleksid sattunud mõne kunstniku unenäkku, kus Su ees avanevad üha uued maalilised kaleidoskoopilised pildid valgetest majadest, aknakestest, pühapiltidest tänavanurkadel ja väikestest majade vahele peituvatest kirikutest.

Castel del Monte. Dan Brown on millestki väga olulisest oma raamatuid kirjutades ilma jäänud – ta pole sattunud Castel del Montesse!
Salapärane kindlus näeb välja nagu iga müstiku unistus – täiuslikult kaheksanurkne, täiuslikult kaheksanurksete tornidega. Ehitatud sellesama, Baris kindluse rajanud, legendaarse valitseja Frederic II poolt. Kuid see kindlus siin, pole vaatamata oma kõrgetele järskudele müüridele, kindlasti kaitserajatis.
Tegelikult vaidlevad teadlased, ajaloolased ja mütoloogid tänaseni, mis oli selle lossi algne eesmärk – kas alkeemikute ja erudiitide, toonaste, kuninga saatjaskonna moodustanud ja oma ajastu helgeimate peade varjupaik, kus nood segamatult oma katseid ja uurimustöid said teha? Püha geomeetria järgi ehitatud astronoomiliselt ja astroloogiliselt täiuslik päikesetempel? Templirüütlite pärimust hoidev Taevase Jeruusalemma allegooria?
Tegelikult võib igaüks tulla ja oma versiooni leida – igatahes kuulub see hoone samasse ritta iidsete Stonehenge, Roslyni kabeli ja Egiptuse püramiididega, mille otstarbe ja eesmärkide paljusus teeb neist müstikute Meka.

Ostuni. Lumivalge imekaunis mägilinnake, mille puhul võlub just tema rahulik ja naudisklev õhkkond. Linnakest kroonib kaunis katedraal, kus sees paar haruldast freskot,  kuid milleni jalutades tuleb rühkida üles mööda üsna püstloodselt kulgevaid tänavaid.
Nimelt oli linna tipp rikkama rahva päralt ning teed sinna kulgesid otsejoones, kuna rikkad ei käinud seda teed jala vaid lasid end kanda. Käänulisemad kõrvaltänavakesed kus liikus vaesem rahvas on samuti mõnusalt jalutatavad, neidpidi on huvitav peale katedraali külastamist mäest alla tulla. Linna kuulsaim restoran vaatega ümbritsevale maastikule, (omaaegsed linnad tehti kõik künkatippudele, et nad oleksid kergemini kaitstavad), olevat kuulsa moelooja Armani lemmikpaik.

Fasano – Castellana Grotte. Grott on kindlasti üks Euroopa omapärasemaid. Mitte suurim ega  sügavaim vaid just eriliseim.
Siinne 3 kilomeetri pikkune maa-alune koridor on kaunistatud imekaunite helevalgest roosani ulatuva spektriga alabasterpurikatest. Kristallmoodustised on tilkunud koopalaest aastatuhandete vältel ning moodustavad maa-alusel turistirajal elektrivalguses lummavaid mustreid. Karta, et maa all on rõske või külm, on asjatu, veidi alla kahe tunni kestev matk läbi kogu selle kristalli-ime möödub nii, et ei saa ei kliimast ega ajast arugi.
Gravina-Matera. Viimane võimalus külastada seda tõelist pärli ajalooliste linnade hulgas tema ajaloolises neitsilikkuses enne, kui UNESCO ta maailmpärandisse kannab ja tüüpiliseks turistivaatamisväärsuseks muudab nagu kõrvalasuv Matera on juba muutunud. Materat mäletavad kõik Mel Gibsoni filmi “Kristuse kannatused“ taustapaigana. Gravina aga on Materast oma 400 aastat vanem koobaslinn, olles kunagi asunud `Via Appia ehk Rooma Impeeriumi peamagistraali ääres.
Siin elasid inimesed juba Kreeka kultuuri õitsengu ajal. Iidsetes koobastes võib jalutada peaaegu ilma piiranguteta, kuskil pole väljas silte “ära astu” (kuid paraku puuduvad ka sildid -“mine sinna”).
Parim koht linnakese nautimiseks on restoran Vito, kust avaneb võrratu panoraam linna kõikidele osadele – eelajaloolisest tänapäevani,  ja mis moodustavad ühtse ja erilise terviku.
Kui on olemas linn, millest sa veel midagi ei teadnud, ent mis suudab sind haarata endasse täielikult ja terveks päevaks, siis on see just Gravina!

 

Laguunisaared – külastage erinevaid Veneetsia laguuni väikesaari. San Michele on nn kalmistusaar, mida ilmestavad sihvakad küpressid, 15.sajandist pärit kirik ja surnuaed. Murano on tuntud klaaskäsitöö, klaasimuuseumi ja kaunite kirikute poolest. Kunagine kalurisaar Burano on kuulsust kogunud pitskäsitöö ja armsalt erivärviliste majade tõttu. Torcellos, mis oli kunagi Veneetsiast suurem linn, leiate 1000.a. vanuse katedraali ning õdusaid välirestorane.Lido di Venezia on rannakuurort Veneetsia laguuni ja Aadria merd eraldaval maaribal. Siin on kunagistest villadest ümber kujundatud luksushotellid, butiigid, kohvikud ja restoranid.

 

Veneetsia – kitsad tänavad, San Marco väljak, vanad kirikud ja majesteetlikud paleed muudavad selle kanaliterohke linna erilise õhustikuga paigaks. Linna keskuseks on tuvidest tulvil Piazza San Marco ehk Püha Markuse väljak, mis on ülipopulaarne kohtumispaik. Väljaku servas asub suurejooneline Basilica di San Marco katedraal, mida ilmestavad bütsantslikud kuplid ja kullatud mosaiikdekoratsioonid. Palazzo Ducale ehk doodžide palee oli koduks Veneetsia valitsejatele enam kui kuus sajandit. Museo Civico Correr ehk Veneetsia Linnamuuseumis on võimalus väljapanekute hulgas näha maale, skulptuure, riideid, maakaarte, münte, soomusrüüsid ja muid esemeid Veneetsia hiiglepäevadest. Madonna dell’Orto on väidetavalt kauneim Veneetsia gooti stiilis kirik, samuti on palju tähelepanu pälvinud 17. sajandist pärinev Santa Maria della Salute kirik. 16.sajandil ehitatud Ponte di Rialto sild on tuntud oma rohkete suveniiripoodide tõttu. Võimaluse korral külastage Veneetsia getot, mis rajati 1516.a. eesmärgiga luua juutidele eraldatud rajoon. Geto ei loodud juutide tagakiusamiseks, vaid Veneetsias resideeruvate juutide kaitseks. Kuna linnatänavad koosnevad peamiselt kitsastest kanalitest, siis unustamatu on ka üliromantiline gondlisõit. Kestus üldjuhul umbes 30 minutit.

 

San Lazzaro degli Armeni – Kloostrisaar Veneetsia laguunis. Nime saanud püha Lazaruse järgi, kes oli pidalitõbiste kaitsepühak. Saar oli leeprahaigete koloonia 12.-16. sajandil. Siinses San Lazzaro kloostris on harukaordne väärtesemete kollektsioon: 150 000 teosest koosnev raamatukogu, pärast Mohammedi surma koostatud koraan, 13. sajandist pärinev India papüürus, Egiptuse sarkofaag koos muumiaga ja palju muud põnevat.

 

Chioggia – Veneetsia laguuni lõunaosas paikneval saarel on 2 nägu: ühest küljest on tegu veidi unise ajaloolinnaga, teisalt on see aga kaasaegne keskus oma purjelaevade ja rannahotellidega. Kohalikus vanalinnas on suurepärased kalarestoranid ja kohvikud, mis tekitavad tunde justkui poleks neis miskit dekaadide jooksul muudetud.

 

Vicenza – Tihtipeale kutsutud ka Palladio linnaks. Asub Veneetsiast 50-minutilise rongisõidu kaugusel, Padua ja Verona vahel. Väike linnake, mille elanikkond on umbes 108 000 inimest, oli ühtlasi ka 16.sajandi ehitaja Andrea Palladio sünnipaik. Palladio rajatud paleed ja villad on siiani suureks huviallikaks paljudele maailma arhitektuuri austajaile.

 

Tivoli – Villa Adriana, d’Este Villa (1550), Gregoriuse Villa koos suurejoonelise joaga (juga kõrgus ca. 160 m), ja kus asub veel Grott ja aed.

 

Milan – Sant’Ambrogio kirik (IX-XV saj.), Gooti katedraal (XIV-XIX saj), Castello Sforzesco (XVI saj.), Santa Maria delle Grazie (Püha Mary Grace XV sajandil) klooster, kus asuvad Leonardo da Vinci maalingud ja ooper “La Scala”.

 

Verona – Piazza Bra (I saj.) – Arena, mis on suuruselt teine pärast Rooma Colosseumi, Basilica di San Zeno (V saj).

 

Firenze – Santa Maria del Fiore, Giotto ja Signoria tornid (Palazzo Vecchio), keskaegne raekoda, Uffizi, Bargello Palace, Palazzo Pitti – kõige suurem Firenze paleedest, suur hulk muuseumeid ja parke.

 

 

Pisa – Prato de Miracoli (imede väljak), millel asub ristimiskabel ja ” Leaning Tower” ja Kamposanto surnuaed.

 

Itaalia on kuulus oma mere- ja suusakuurorditega (Bormio, Murano jne), ning samuti oma järvedega (Alba mis asub otse Kraaterilta vulkaani kraatris, Nemi, Como, jne), vulkaanidega (Etna ja Vesuuv) ja suure hulga rahvusparkidega (Stelvio, Calabria, Gran Paradiso, Abruzzo, Circeo jne.).

Apuulia

Apuulia

Apuulia (itaalia keeles Puglia) on lõuna Itaalia vahva piirkond,mis jääb Aadria ja Joonia mere vahelisele nn.saapakanna ja kontsa alale. Kelle jaoks on Toscana,Veneetsia ja Rooma ehk juba liiga avastatud, ning ka pisut kallivõitu, siis neil soovitame veeta oma puhkus Apuulias mille kõrval romaan “Söö.Palveta.Armasta”kahvatub.Vähemalt söömise osas.Siinsed iidsed oliiviistandused annavad maailma kõige rohelisema maitsega õli, ning niisketel rannaniitudel puhast heina söövad lehmad maailma hõrgumat mozzarellat – juba üksnes nende-õli ja juustu maitse-peale tasub Apuuliasse tulla.Kohalikud veinid on suurepärased ning sobivad sealse toiduga ideaalselt kokku.Kõrgest kvaliteedist räägib seegi, et 26 kohalikku veini kannab DOC kvaliteedi märki.Lisaks mereandidele on kogu Itaalias hinnatud siinsed vinnutatud porchetta ja capocollo singid.Barist on pärit väikesi barankasi meenutavad küpsised – tarallid, ning sõrmeotsa suurune orecciente pastasort, mille valmistamine käib tänini käsitsi. Raske on maailmas avastada kohta, kus kõik on justkui olemas.On suurepärane kliima, on vapustavalt maitsvad söögid, on eraldi aktsioonid lastega peredele, on noortele vahvaid tantsuklubisid, on mitmekülgsed rannad igale maitsele – nii pikad liivarannad, kui romantilised kaljusopid, on shoping peene Itaalia maitse puudutusega, on KULTUUR ja AJALUGU.

Bari – Apuulia pealinn , esimese muljena linnakesse õhtul sisse sõites oli äratundmine- see on ju nagu väike Pariis. Suur on  rõõm, kui kohalikud Bari elanikud toovad sama võrdluse kaunilt sõnastatuna“ kui Pariisis oleks meri, siis oleks Bari justkui väike Pariis). Euroopa pikim rannapromenaad , mis jookseb kõrvuti iidsete linnamüüridega on eriti õhtusel ajal hingematvalt salapärane-ja kas oli siis asi selles, et juuni ei ole veel siseturismi kõrghooaeg – on nii Baris kui kogu Apulias  igal pool nii palju ruumi ja avarust ja need meeletult kaunid rohelised oliivipuude väljad pikituna kollaste ja punaste värvilaikudega. Kordumatu loodusmaal pidevalt silmapiiril ja ümbritsedes ootavad avastamist Apulia erinäolised kohad, mida lihtsalt peab oma silmaga nägema.

Alberobello – linnake sajandite tagusest ajast, milletaolist kusagil mujal pole enne nähtud. Täna Unesco kaitse all olev linnake koosneb trullidest-lihtsalt öelduna „valgetest mütsikestega majadest“. Kogu seda ilu ja kooskõla üheskoos nähes peatub aeg ja sa justkui kuuled ise hobusekapjade plaginat… Inimvõime leidlikkusel ei ole tõesti piire ja seesamane vaatepilt , mis silme ees avaneb kinnitab , et kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Tolleaja kardetud kabjaplagin tähendas otse loomulikult maamaksu sissenõudja küllatulekut. Küll aga oli seadus selline, et maamaksu tuli tasuda majade eest, millel katus peal.   Seega-tuli ehitada katus, mida sai kibekiiresti ja lihtsalt eemaldada nind kui oht möödas-hõlpsalt taastada.  Vaid ühe kivi eemaldamisega katusekonstruktsioonist langesid täna toredad suusamütse meenutavad katused sekunditega. Vapustavalt geniaalne, kas pole? Täna on lisaks silmailule trullikestes ka vahvad suveniirikauplused, mis pakuvad ehtsaid itaalia maitseaineid, orreccette jms. itaalia toidu gurmee valikut ja üliosavat käsitööd.

Polignano – mereäärne linnake, kus kaljudele ehitatud majad kihiti rannapanoraami ilmestavad. Sellel linnakesel on pisike vanalinn, mille suurim vaatamsiväärsus on linna poolekslõikav maaliline lahesopp grotiga. Selles linnas soovitame teha mõnusa lõuna- või pärastlõunapausi, jalutada tunnikese enne lähedal asuvatesse liivarandadesse päevitama siirdumist ja süüa ilmselt Itaalia parimat jäätist. Linnatänavad viivad kõik välja mere – ei mitte äärde vaid kohale – sest linn asub järsul kaljuastangul ning kõik tänavad lõpevad imeliste vaateplatvormidega.

Martina Franca – Locorotondo – linnake, kuhu võib end jalutama unustada. Tänavad vanalinnas meenutavad labürinti, ekseldes avanevad su ees üha uued ja uued imelised valged sopid lillekastidega rõdude ja sepiskäsipuudega treppidega. Kõige selle kohal kõrgub orientiirina katedral, mille järgi lõpuks leiad ikka tee labürindist välja. Eriti nauditav on siinne vanalinn unisel siesta ajal, mil tänavatel ei liigu peaaegu üldse inimesi – ei kohalikke ega tursite. Siis näib otsekui oleksid sattunud mõne kunstniku unenäkku, kus Su ees avanevad üha uued maalilised kaleidoskoopilised pildid valgetest majadest, aknakestest, pühapiltidest tänavanurkadel ja väikestest majade vahele peituvatest kirikutest.

Castel del Monte. Dan Brown on millestki väga olulisest oma raamatuid kirjutades ilma jäänud – ta pole sattunud Castel del Montesse! Salapärane kindlus näeb välja nagu iga müstiku unistus – täiuslikult kaheksanurkne, täiuslikult kaheksanurksete tornidega. Ehitatud sellesama Baris kindluse rajanud legendaarse valitseja Frederic II poolt aga see kindlus siin pole oma kõrgetest järskudest müüridest hoolimata kindlasti kaitserajatis. Tegelikult vaidlevad teadlased, ajaloolased ja mütoloogid tänaseni, mis oli selle lossi algne eesmärk – kas alkeemikute ja erudiitide, toonaste, kuninga saatjaskonna moodustanud oma ajastu helgeimate peade varjupaik, kus nood segamatult oma katseid ja uurimustöid said teha? Püha geomeetria järgi ehitatud astronoomiliselt ja astroloogiliselt orienteerritud täiuslik päikesetempel? Templirüütlite pärimust hoidev Taevase Jeruusalemma allegooria? Tegelikult võib igaüks tulla ja oma versiooni leida – igatahes kuulub see hoone samasse ritta iidsete Stonehenge, Roslyni kabeli ja Egiptuse püramiididega, mille otstarbe ja eesmärkide paljusus teeb neid müstikute Meka.

Ostuni. Lumivalge imekaunis mägilinnake mille puhul võlub just tema rahulik ja naudisklev õhkkond. Linnakset kroonib kaunis katedral, kus sees paar haruldast freskot ja milleni jalutades tuleb rühkida üles mööda üsna püstloodselt kulgevaid tänavaid . Nimelt oli linna tipp rikkama rahva päralt ning teed sinna kulgedsid otsejoones kuna rikkad ei käind seda teed jala vaid lasid end kanda. Käänulisemad kõrvaltänavakesed kus liikus vaesem rahvas on samuti mõnusalt jalutatavad, neid pidi on huvitav peale katedrali külastamist mäest alla tulla. Linna kuulsaim restoran vaatega kogu ümbritsevale maastikule (omaaegsed linnad tehti kõik künkatippudele, et nad oleks kergemini kaitstavad olevat kuulsa moelooja Armani lemmikpaik

Fasano – Castellana Grotte. Grott on kindlasti üks Euroopa omapärasemaid. Mitte suurim ega  sügavaim vaid just erilisim. Siinne 3 kilomeetrit pikk maa-alune koridor on kaunistatud imekaunite helevalgest roosani ulatuva spektriga alabasterpurikatega. Kristallmoodustised on tilkunud koopa laest aastatuhandete vältel ning moodustavad maa alla paigaldatud turistiraja elektrivalguses lummavaid mustreid. Karta, et maa all on rõske või külm, on asjatu, veidi alla kahe tunni kestev matk läbi kogu selle kristalli-ime möödub nii, et ei saa ei kliimast ega ajast arugi.

Gravina-Matera. Viimane võimalus külastada seda tõelist pärli ajalooliste linnade hulgas tema ajaloolises neitsilikkuses enne, kui UNESCO= ta maailmpärandisse kannab, ja tüüpiliseks turistivaatamisväärsuseks muudab nagu kõrvalasuv Matera on juba muutunud. Materat mäletavad kõik Mel Gibsoni filmi Kristuse kannatused taustapaigana. Gravina aga on Materast oma 400 aastat vanem koobaslinn, olles kunagi asunud via Appia ehk Rooma Impeeriumi peamagistraali ääres. Siin elasid inimesed juba Kreeka kultuuri õitsenguajal. Iidsetes koobastes võib jalutada peaaegu ilma piiranguteta, kuskil pole silte “ära astu” (paraku puuduvad ka sildid  “mine sinna”). Linnakese nautimiseks parim koht on restoran Vito kust avaneb võrratu panoraam linna kõigile ajaloolistele osadele eelajaloolisest tänapäevani, mis ühtse ja erilise terviku moodustavad. Kui on olemas linn, millest sa veel midagi ei teadnud, ent mis suudab sind haarata endasse täielikutl ja terveks päevaks, siis on see just Gravina!

Sorrento/Napoli

Sorrento/Napoli

Sorrento – imeliste päikeseloojangute ja aromaatsete sidruniaedade linn
Asukoht: väikelinn Sorrento paikneb Campanias, Itaalia lõunaosas. Puhkerajoon on populaarne nii kohalike kui välisturistide hulgas. Siit avanevad imelised vaated Napoli lahele ja vaatamisväärsuste hulka kuuluvad lisaks lahetagustele vaadetele Napoli linnale ka Capri saar, Pompeij linnavaremed ning Vesuuvi vulkaan.
Pindala: 9 km2.
Elanikkond: u 16 500 inimest.
Kohalikud majandusharud: limoncello (alkohoolne seedimist soodustav jook, mida valmistatakse sidrunikoortest, alkoholist, veest ja suhkrust), veini, pähklite, oliivide ja tsitrusviljade tootmine.
Kliima: Vahemereline kliima, mida iseloomustavad pehmed talved ja soojad ning võrdlemisi kõrge niiskustasemega suved. Päikesepaistet on siin piirkonnas keskmiselt 250-l päeval aastas, seega suurepärane koht mõnusa puhkuse veetmiseks. August on siinne kõige kuumem kuu ja päike on eriti intensiivne just ajavahemikus kella 13.00-15.00-ni. Suvine ja varasügisene temperatuur jääb keskmiselt 25-30 plusskraadi vahemikku.
Rannad: vaatamata sellele, et Sorrento on maailmatunnustatud puhkerajoon, siis pole see kuigi randaderikas. Linn paikneb kaljunukil, rannikualast kõrgemal. Sadama lähim liivarand on tillukene Marina Piccola, kuhu pääseb kas mööda treppe või liftiga. Teine liivarand on Marina Grande, mis on linnakeskusest u 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Kauneim kohalik rand kannab nime Punto del Capo.
Sorrento plussid ja miinused:
+ Silmailu pakkuv Sorrento asub järskude valgete kaljude ja hiigelsuurte paekivimägede haardes. Juba aastasadu on Sorrento inimesi siia meelitanud oma hingematvalt kaunite päikeseloojangute ja suureviljaliste sidruniaedadega. Sorrento pakub hingele tõepoolest midagi erilist!
+ Väikese kalurisadama läheduses on mitmeid imemaitsvaid roogi pakkuvaid söögikohti, kus pakutakse nii kohaliku kui rahvusvahelise köögi toite. Pizza-armastajad saavad siin tõelise naudingu, sest söök on siin igati taskukohase hinnaga. Kindlasti soovitame proovida piirkonnale omaseid hõrgutisi, näit. täidetud paprikaid ja erinevaid pastatoite tomatite, baklažaanide ning kabatšokkidega.
+ Kuna Sorrento on tuntud ka oma suurte ja mahlakate sidrunite poolest, siis kohalikust toodangust soovitame proovida ehedat limoncellot ja sidrunišokolaadi. Kodusootavatele lähedastele võib meeneteks tuua midagi eht-sorrentolikku: kaunist sidrunimotiividega keraamikat ja/või sidruniseepi.
+ Keskse asukohaga Sorrento pakub suurepäraseid külastusvõimalusi Caprile, Ischiale ja Procidale, Napolisse, Vesuuvile ja antiiksesse Pompeij linna.
– Keskse asukoha tõttu on Sorrento teed täitunud tiheda liiklusega.
– Sorrento on pigem siiski vaatamisväärsustega tutvumise ja loodusliku naudingu saamise paik. Siinne puhkerajoon ei ole niivõrd lihtsalt laiska rannapuhkust soosiv traditsiooniline kuurort!

Sitsiilia

Sitsiilia

Sitsiilia on Vahemere suurim saar.
Sitsiilia suurimad linnad:
Palermo: umbes 1 miljon elanikku
Catania: umbes 0,5 miljonit elanikku
Internetilingid:
www.sisily.com/ ; www.bestofsisily.com/
Itaalia rahvaarv
58 103 033 elanikku, millest Sitsiilia rahvaarv: 5 200 000 elanikku (juuli 2005)
Keel
Itaalia. Põhja-Itaalias räägitakse ka saksa ning prantsuse keelt.
Usk
Katoliku
Rannad
Sitsiilia idarannikut iseloomustavad laavakivised ning kohati ka kiviklibused rannad (soovitav kaasa võtta kummijalanõud). Leidub ka liivarandu.
Kliima
Pehme Vahemere kliima kuuma ja pika suve ning vihmase talveperioodiga.
Keskmine päevane õhutemperatuur
Aprill     Mai       Juuni     Juuli      August  September
18-20   20-25    25-30   27-32   29-31   25-29

Merevesi
Aprill Mai  Juuni  Juuli  August  September
22       23    25     27      27      26

Sitsiilia- päikeseline paradiisisaar

Mandri-Itaalia “saapaninast” vaid 3 km kaugusel asub Vahemere suurim saar – Sitsiilia. See päikeseline saar on nii omanäoline, et isegi Itaalias palju rännanud inimesel on vahel raske uskuda, et tegemist on ikka sama riigiga. Reisihuviline leiab siit kõike: uhkeid barokk-katedraale ja templivaremeid, piltilusaid keskaegseid linnu ja rohelisi viinamarjaväljasid, suurepäraseid söögikohti ja omanäolisi kauplusi, sooja merevett ja tuliseid mägesid. Ning loomulikult sitsiillasi, kelles voolab nii mitme rahva verd, et isegi väliselt on neid raske itaallasteks pidada.

Taust on sellel rahval tõepoolest kirev – Sitsiilia ajalugu on pikk, keeruline ja tihti seotud vägivallaga. Paljud võõrad on igatsenud vallutada seda, keset Vahemerd, paljude laevateede ristumiskohas asuvat saart – nii on ta kuulunud Kreekale, Roomale, Bütsantsile, siin on valitsenud araablased, normannid, hispaanlased. Isegi viikingid olevat oma sõjaretkedel Sitsiiliasse jõudnud – ehk on just seetõttu saareelanikud lõunamaalaste kohta harjumatult heleda pea ja siniste silmadega…

Kõik vallutajad on jätnud endast jälje ka Sitsiilia arhitektuuri. Vaadata on sellel kaunil saarel palju – pealinn Palermo, ajaloolised Catania ja Sürakuusa, Agrigento ja Selinunte templid, muinasjutuline Taormina ja sealne kreeka-rooma teater, keskaegne kaluriküla Cefalu ja palju muud. Saare kõrgeimaks punktiks on kuulus tulemägi Etna, mis  saates aeg-ajalt oma nõlvadele tumedat tuhka, ei lase enda olemasolu kunagi päriselt unustada.

Sitsiiliat ümbritsevad kolm merd – Türreeni, Joonia ja Vahemeri ning seetõttu on saareelanikud olnud läbi aegade tublid meresõitjad ja kalurid. Sitsiilia kööki iseloomustab mereandide rohkus: palju süüakse kala, krevette ja kaheksajalgu, kuid lisaks valmistatakse ainult sellele saarele omasel viisil juurvilju, kana- ja lambaliha ning maiustusi. Loomulikult ei puudu sitsiillaste toidulaualt ka traditsiooniline pasta kõikvõimalike kastmetega. Künklikel mäenõlvadel sooja päikese käes küpsenud viinamarjadest valmistatud vein on hea ja huvitava maitsega.

Kui maailmas on olemas paik, kus majad on kui muinasjutust, loodus nagu pildiraamatust, päike ja meri nagu postkaardilt, siis on see – Sitsiilia. Lisaks maitsev toit ja sõbralikud sitsiillased – puhkus sellel imelisel saarel on unustamatu!

Vahemaad:
Catania – Palermo 253 km
Catania – Taormina 50 km
Catania – Agrigento 167 km
Viisa
Eesti kodanikud võivad Itaaliasse siseneda viisavabalt.
Punaste passide omanikud, kellel on Eesti elamisluba, vajavad viisat, mille saab vormistada Tallinnas Itaalia Saatkonnas. Viisalõiv 548 kr. Aega kulub konsulaadi siseselt 7 päeva. Pass peab olema kehtiv 3 kuud pärast reisi lõppu. Viisa vormistamiseks vajalik hotellist maksekinnitus.
Halli passi omanikud saavad siseneda Sitsiiliasse viisavabalt.
Sitsiilia plussid ja miinused:
+ kaunid rannad, mõnus kliima ja puhas merevesi
+ suurepärased puhkamisvõimalused igas eas inimestele
+ huvitavad kultuurimälestised
+ sundimatu atmosfäär; sümpaatsed inimesed
+ head hotellid
+ head ostuvõimalused ning itaalia glamuur
+ hea köök, lai valik söögikohti, suurepärased veinid
– kõrge õhuniiskuse tase
– suveperioodil on linnades liiga kuum
– randades kehtivad piirangud (hooaeg, ülerahvastus)
– kitsad tänavad ja hullumeelne liiklus
– paljud kohalikud ei oska võõrkeeli
– siesta ajal on kauplused suletud

Rimini

Rimini

Rimini asub Aadria mere rannikul, kaunistades „Itaalia saapa säärt”, ja on Aadria Riviera peamiseks osaks, ulatudes mitmekümne kilomeetrini. Turismi seisukohalt on kuurordi asukoht peaaegu ideaalne: siit on lihtne sõita ühepäevastele ekskursioonidele Rooma (~350 km), Veneetsiasse (~200 km), Firenzesse (~210 km), Pisasse (~300 km) ja San Marinosse (~22 km), lahkudes merest ja liivarandadest vaid lühikeseks ajaks.
Rimini on küll kaasaegne kuurort, kuid omab kuulsusrikast sajandipikkust ajalugu. Linn on välja kasvanud väikesest roomaaegsest asulast nimega Arminum, mis rajati 268. a. eKr. sinna, kus Emilia tee ulatus Aadria mereni. Kaubanduseks sobiva geograafi lise asendi tõttu muutus asula suureks linnaks, mis kahe aastatuhande jooksul saavutas suure kultuurilise ja majandusliku tähtsuse. Siin asub tänaseni väljak, kus Julius Caesar pöördus enne Rooma sõjakäiku üleskutsega oma kuulsate leegionäride poole. Säilinud on suur hulk antiikkultuurimälestisi, mis on populaarse kuurordi ehteks ka tänapäeval.
1960.–70. aastatel saab Riminist suur kuurortlinn – euroopalik puhkusepealinn. Täna on siin kokku sadakond ööklubi, palju restorane, pizzeriaid, baare, spordirajatisi, veeatraktsioone, kauplusi ja moodsaid butiike. Linnas on ka oma delfi naarium ja koguni 14 parki. Kõige suurem neist – 25. aprilli park lausa upub rohelusse, ühendades sadamat linna ajaloolise keskusega. Suvel keeb elu Riminis ööpäev läbi. Kohalikes poekestes on võimalik ðopata isegi öösel, ja lõbustusasutused on avatud hommikuni. On ju Rimini linn, mis kunagi ei maga!
Kauplused
Kauplused on Riminis avatud kl 9.00–12.30 ja peale siestat kl 15.00–20.00. Enamik kauplusi töötab hilise õhtuni ilma lõunavaheajata.
Transport
Buss nr.11 kurseerib mööda peatänavat hommikust õhtuni. Sellega võib sõita keskuseni mis tahes hotellist, mida MTS Tours pakub.

Sõit linnatranspordi, rongi ja taksoga
Sõit linnatranspordis (bussis või trollibussis) maksab 1 euro. Sõidutalonge (BIGLIETTO PER AUTOBUS) müüakse ajalehe- ja tubakakioskites. Kui ostate korraga kümme talongi, hoiate raha kokku. Bussis või trollibussis pileti komposteerimisel pöörake tähelepanu kuupäevale ja täpsele kellaajale, mis sellele lüüakse. Pileti komposteerimise hetkest alates võite ühistransporti kasutada sama piletiga 90 minuti jooksul, ümber istudes ja suunda muutes. Pooleteise tunni pärast tuleb komposteerida uus talong. Analoogne süsteem toimib ka raudteel. Kui ostate rongipileti raudteejaama kassast, tuleb see komposteerida raudteejaama spetsiaalses kompostris vahetult enne vagunisse sisenemist.
Itaalias ei ole kombeks taksot tänaval peatada. Soovitame minna lähimasse hotelli ja paluda administraatoril takso kutsuda, öeldes: „IL TACSI CUI PER FAVORE”.

Rannad
Rimini supelrannad on kuulsad oma hea liiva poolest. Igas neist on oma bagnino – inimene, kes vastutab supelranna inventari eest. Lamamistoolide laenutus maksab 5–10 EUR päevas (sageli sõltub see turisti oskusest, kuidas järelevaatajaga kokkuleppele jõuda). Palju kasulikum on rentida lamamistool nädalaks või mitmeks päevaks, makstes raha ette – siis võib julgelt arvestada hea allahindlusega (sconto). Oma käterätil võib päevitada, kuid ainult täiesti mere ääres, kuhu lamamistoole enam ei panda. Suplemine on keelatud peale kl 20.00 ja sel juhul, kui supelrannal on heisatud punane lipp või paigaldatud vastav märk(tormise ilmaga, vetikate aktiivse õitsemise ajal jms).

Hotell
Hotellis on hinnaliste asjade hoidmiseks võimalik kasutada seifi (CASSAFORTE). Kahe- ja kolmetärnihotellides on seif reeglina üldkasutatav ja asub administraatori juures. Asjad võetakse hoiule nimekirja alusel ja neid hoitakse suletud ümbrikus. Selline teenus maksab tavaliselt 2–5 eurot ööpäevas. Üldseifide kasutamine on võimalik ainult kindlatel kellaaegadel, mille kohta saab täpsemat infot portjeelt. Kui aga seif asub toas, olge hoolsad ja ärge võtit kaotage! Vastasel juhul tuleb Teil maksta hotellile suurt trahvi (kuni 300 eurot).

Sisseostud
Umbes ühetunnise sõidu kaugusel Riminist asub San Marino Vabariik, kus on võimalik teha sisseoste odavamate hindadega, sest see on maksuvaba piirkond.
Mugavaid ja kvaliteetseid jalatseid leiate VALLAVERDE vabriku fi rmapoest. See on üks kuulsamaid ja populaarsemaid kaubamärke Euroopas. Kui ostate jalatseid vabriku juures asuvast kauplusest, hoiate kokku küllalt suure summa.
Kolmapäeviti ja laupäeviti 09.30–12.30 on Rimini ajaloolises keskuses avatud turg, kust võib osta üsna häid soodsa hinnaga rõivaid (hinnad alates 10 eurost).
Suurem osa kauplusi, sealhulgas toiduainetekauplused on kl 13.00–15.30 suletud.

Rimini plussid ja miinused
+ Rimini on ideaalne paik aktiivseks puhkuseks, kus on võimalik lõbutseda varajaste hommikutundideni.
+ Rimini on kuulus oma kilomeetrite pikkuste avarate liivarandade poolest.
+ Rimini hotelle iseloomustab eriline kompaktsus.
+ Lisaks uutele elamustele on Teil võimalik nautida ka traditsioonilist Itaalia kööki ehk Vahemere dieeti: pastat, pitsat, veini, cappuccinot.
+ Nahkpudukaupade, hõbeda ja paljudefi rmakaupade hinnad on siin tunduvalt madalamad kui Eestis. Sellegipoolest võib ja tuleb igal pool kaubelda (v.a fi rmakauplustes). Kohalikes kauplustes on võimalik sisseoste teha isegi öösel.
– Vaatamata sellele, et Aadria meri on tunnistatud üheks Itaalia puhtaimaks, võib kujuneda vastupidine mulje. Merelainetega põhjast tõusva liiva tõttu näib kaldavesi aegajalt sogane. Veidi sügavamal on vesi aga täiesti läbipaistev.
– Kus te ka ei viibiks: ekskursioonil, lõbustuspargis või tänaval – hoidke rahakotti alati enda lähedal! Hinnalised esemed, dokumendid ja suuremad rahasummad soovitame jätta hotelli seifi .
– Valmistuge selleks, et Itaalias tuleb vestelda kas itaalia või žestide keeles. Kuid ärge laske end sellest hirmutada – meie esindajad Riminis aitavad alati ning kohalikud elanikud on väga rõõmsameelsed ja oskavad leida kõigiga ühise keele.

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo on Veneetsia provintsi  mereäärne kuurort. Kunagine roomlaste asula on viimaste aastakümnete jooksul arenenud üheks populaarseimaks Itaalia puhkerajooniks. Kohalik elanikkond on umbes 25000, kellest enamjaolt kõik on tegevad turismiäris. Statistika kohaselt külastab Jesolot igal aastal circa 400 000 turisti, et nautida siinset päikesepaistet ja Aadria mere veemõnusid.
Mis muudab Lido di Jesolo eriliseks?  Siinsed kuldkollased liivarannad ja laugelt sügavnev merevesi on ideaalne veemõnude nautimiseks. Kohalik rannapoliitika on igati päikesearmastajaid soosiv, sest majutusega kaasneb iga toa kohta kaks tasuta lamamistooli ja päikesevari. Igale hotellile on üldjuhul eraldatud oma osa rannast, seega ei tasu kohtade olemasolu pärast muretseda.
Lido di Jesolo on kompaktne ja kuurordi rannikuäärega kulgeb paralleelselt puhkerajooni peatänav. Positiivne ongi just see, et eksimisvõimalused on siin praktiliselt olematud ja samas on rohkelt võimalusi selleks, kuidas oma päevad sisukalt ning huvitavalt täita. Peatänav on täispikitud erinevate söögikohtade ja baaridega, kohalike Piazzade ehk väljakute ümbruses on laias valikus öölokaale ja samas on romantiline Veneetsia kõigest 40-minutilise praamisõidu kaugusel. Kohalikku imemaitsvat kokakunsti saab nautida puhkerajooni pizzeriates ja kohvikutes, kus hinnad on igati taskukohased. Sisseostude-armastajaile on Jesolos laias valikus väikeseid tänavakaupluseid, gigantseid supermarketeid ja kohalik turg, kus valik on suur ja hindu seinast-seina. Jesolo hotellivalik on lai ja üldjuhul on siinsed hotellid 3-4*. Huvitav on siinkohal mainida, et ametlikult pole siinses kuurortis mitte ühtegi 5* hotelli. Lisaks suurematele hotellidele on siin piisavalt õdusaid perepansionaate ja apartementhotelle, kus alatinaeratav personal Teie puhkuse igati koduseks muudavad.
Üle ega ümber ei saa Veneetsiast, mis on sõnuseletamatult maagiline linn: kanalitel manööverdavad gondlid, hõrgutavatest toiduaroomidest pakatavad tänavakohvikud, tuvidega kaetud San Marco väljak ja disainerbutiigid on vaid mõned “veelinna” paljudest vaatamisväärsustest.
Transfeer Marco Polo lennuväljalt Lido di Jesolos.

KÕIK REISITEENUSED

KÕIK REISITEENUSEDÜHEST KOHAST

HINNAGARANTII

HINNAGARANTIIPARIMAD PAKKUMISED

KIIRUS

KIIRUSKIIRED VASTUSED

TEADLIK VALIK

TEADLIK VALIKPROFID ABIKS

USALDUSVÄÄRSUS

USALDUSVÄÄRSUS